Sales Tax
Purchase Price
Unit Price
Mystery
Riddle
100

Jess purchased a refrigerator for $732.00. She lives in Washington where the sales tax is 6.5%. What is the sales tax? Round to the nearest cent. 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax:



Total Selling Price: $732

Sales Tax Rate: 0.065

Sales Tax: $47.58

100

Jason purchased a couch for $869.00. She lives in Nevada where the sales tax is 4.6%. What is the purchase price? 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax: 

Total Purchase Price:



Total Selling Price: $869.00

Sales Tax Rate: 0.046

Sales Tax: $39.97

Total Purchase Price: $908.97

100

Jane is shopping for school supplies. Gel pens sell as follows: 8-pack for $10.89, 12-pack for $15.89, and 36-pack for $45.89. Which size has the lowest unit price to the nearest cent.

36-pack

100
What is 100 x 100? 

NO CALCULATOR!!

10,000

100

There’s a one-story house in which everything is yellow. Yellow walls, yellow doors, yellow furniture. What color are the stairs?

There are no stairs... it's a one-story house!

200

Dave purchased a rug for $213.87. He lives in Colorado where the sales tax is 2.9%. What is the sales tax? Round to the nearest cent. 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax: 



Total Selling Price: $213.87

Sales Tax Rate: 0.029

Sales Tax: $6.20

200

Sarah purchased a pie for $9.85, whipped cream for $2.05, napkins for $3.19, and ice cream for $8.05. She lives in Michigan where the sales rate is 6%. What is the total purchase price? 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax: 

Total Purchase Price:



Total Selling Price: $23.14

Sales Tax Rate: 0.06

Sales Tax: $1.39

Total Purchase Price: $24.53

200

Reggie is grocery shopping. Cereal sells as follows: 15.4 oz for $5.15, 19.5 oz for $5.75, and 10.8 oz for $3.49. Which size has the lowest unit price to the nearest cent?

19.5 oz

200

How do you calculate Purchase Price?

Purchase price = Total selling price + Sales Tax

200

I follow you all the time and copy your every move, but you can’t touch me or catch me. What am I?

A shadow

300

Amy purchased popcorn for $9.99, candy for $4.89, soda for $2.24, a slushy for $5.50 and nachos for $10.65. She lives in Georgia where the sales rate is 5%. What is the sales tax? Round to the nearest cent. 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax:



Total Selling Price: $33.27

Sales Tax Rate: 0.05

Sales Tax: $1.66

300

June purchased a TV for $538.40, a DVD for $15.45, and USB cables for $19.99. She lives in Connecticut where the sales rate is 6.35%. What is the total purchase price? 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax: 

Total Purchase Price:



Total Selling Price: $573.84

Sales Tax Rate: 0.0635

Sales Tax: $36.44

Total Purchase Price: $610.28

300

Eric is shopping for office items. Mechanical Pencils sells as follows: 2-pack for $3.00, 5-pack for $12.19, and 12-pack for $18.75. Which size has the lowest unit price to the nearest cent?

2-pack

300

What is Sales Tax?

A tax on the selling price of an item or service that is purchased

300

What has hands, but can’t clap?

A clock

400

Jill purchased a pencil for $1.25, a pen for $2.70, a notebook for $4.86, and an eraser for $0.75. She lives in Illinois where the sales rate is 4.75%. What is the sales tax? Round to the nearest cent. 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax:



Total Selling Price: $9.56

Sales Tax Rate: 0.0475

Sales Tax: $0.45

400

Mark purchased noodles for $3.98, tomato sauce for $2.56, Garlic bread for $3.66, napkins for $2.98, paper plates for $6.90, and plastic forks for $4.50. He lives in New Jersey where the sales tax is 6.625%. What is the purchase price? 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax: 

Total Purchase Price:



Total Selling Price: $24.58

Sales Tax Rate: 0.06625

Sales Tax: $1.63

Total Purchase Price: $26.21

400

Mary is shopping for snacks. Potato chips sell as follows: 8.5 oz for $4.50, 13 oz for $6.10, and 16 oz for $8.47. Which size has the lowest unit price to the nearest cent?

13 oz

400
Give an example of when you would use Unit Pricing.

Comparing items of the same kind

400

What has 13 hearts, but no other organs?

A deck of cards

500

Thomas purchased a toothbrush for $12.50, toothpaste for $8.83, floss for $0.49, and mouthwash for $16.32. He lives in New York where the sales tax is 4%. What is the sales tax? Round to the nearest cent. 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax:



Total Selling Price: $38.14

Sales Tax Rate: 0.04

Sales Tax: $1.53

500

Carrie purchased apples for $3.60, oranges for $4.90, bananas for $3.25, pears for $4.65, grapes for $3.70, and cherries for $2.50. She lives in North Dakota where the sales tax is 5%. What is the purchase price? 

Total Selling Price:

Sales Tax Rate: 

Sales Tax: 

Total Purchase Price: 



Total Selling Price: $22.60

Sales Tax Rate: 0.05

Sales Tax: $1.13

Total Purchase Price: $23.73

500

 Troy is shopping for t-shirts. The style that he would like sells as follows: 2-pack for $6.25, 4-pack for $12.70, and 8-pack for $24.64. Which size has the lowest unit price to the nearest cent?

8-pack

500

Convert 16.8356409% into a decimal. 

0.168356409

500

You see me once in June, twice in November and not at all in May. What am I?

The letter "e"