Some Proportions
More Proportions
Lotsa Proportions
Many Proportions
A Lot of Proportions
100
Yolanda drove 50 miles in 2 hours. How long will it take her to drive 150 miles?
6 hours
100
Benny ate 2 cheeseburgers in 5 hours. How many cheeseburgers will he eat in 10 hours?
4 cheeseburgers
100
Kevin made five out of six free throws. How many free throws will he need to take to make 10 free throws?
he needs to take 12 free throws
100
Christine ran 15 laps in 10 minutes. How many laps will she run in 20 minutes?
30 laps
100
Lindsey walked 7 dogs in 4 hours. How many hours will she need to walk 21 dogs?
12 hours
200
Eight oranges cost $1.00. How much will 5 dozen(60) oranges cost?
$7.50
200
A recipe calls for 2 eggs to make 10 pancakes. How many eggs will you need to make 35 pancakes?
7 eggs
200
Ron won 63 stuffed animals at the carnival in 54 minutes. How long did it take him to win 7 stuffed animals?
6 minutes
200
Linda ate 5 small asian custard pies in 14 minutes. At this pace, how many will she eat in 42 minutes?
15 custard pies
200
Pilgrims walked 8 miles in 9 hours. How long will it take them to walk 40 miles?
45 hours
300
A Fox NFL robot tackles 24 dummies in 21 minutes. How many dummies will it tackle in 35 minutes?
40 dummies
300
Nicole earned 6 dollars in 15 hours as a professional napper. How much will she earn in 22 hours of napping?
$8.80
300
A doctor earns $12 every 17 minutes. How long does it take for a doctor to earn $3.
4.25 minutes
300
A high school tutor at Kumon makes $5 every 14 minutes. How long will it take them to make $4?
11.2 minutes
300
A farmer can harvest 54 pounds of corn from 1 acre of land. How much can he harvest from 12.5 acres of land?
675 pounds of corn
400
A recipe for pasta calls for 3 pounds of tomatoes to serve 5 people. If there are 110 people, how many pounds of tomatoes do you need?
66 pounds
400
If a furnace uses 40 gallons of oil in 8 days, how many gallons does it use in 10 days?
50 gallons
400
If 20 yards of wire weigh 80 pounds, what is the weight of 2 yards of wire?
8 pounds
400
A muffin recipe calls for 2.5 cups of sugar and 4 eggs. If 6 eggs are used, how much sugar is needed?
3.75 cups of sugar
400
The scale on a map is 1 inch = 60 miles. What is the distance on the map that represents 300 miles?
5 inches
500
At the market, 4 limes cost $1.50. How much will 10 limes cost?
$3.75
500
Euros are currency used in several European countries. On one day in October 2005, you could exchange $3 for about 2.5 euros. How many dollars would you have needed to get 8 Euros?
$9.60
500
A 3 ounce serving of tuna fish provides 24 grams of protein. How many grams of protein are in a 10 ounce serving of tuna fish?
80 grams
500
Beeswax used in making candles is produced by honeybees. The honeybees produce 7 pounds of honey for each pound of wax they produce. How many pounds of honey is produced if 145 pounds of beeswax were produced?
1,015 pounds of honey
500
For every 5 books her students read, Mrs. Fenway gives them a free homework pass for 4 days. If Juan has earned 12 days worth of homework passes, how many books did he read?
15 books