Estimate or Round
23 + 56 =
20 + 60 = 80
Solve
68 + 30 =
98
Solve
99 - 43 =
56
Estimate or Round
77 - 31 =
80 - 30 = 50
Solve
46 - 21 =
25
The first bus had 96 passengers and the second bus had 107 passengers. How many passengers are there in total?
96 + 107 = 203
There are 203 passengers there in total.
Estimate or Round to nearest hundredths.
367 + 789 =
400 + 800 = 1200
Solve.
546 - 430 =
116
Francis feeds his 438 chickens and 89 rabbits every day. Last week, 129 chicks hatched. This week, Francis will feed _____ chickens.
438 + 129 = 567
This week, Francis will feed 567 chickens.
Estimate or Round to Nearest Hundreths.
650 + 230 + 300
700 + 200 + 300 = 1200
Solve.
365 - 230 =
135
On a sunny afternoon, an ice cream parlour sold 547 scoops of vanilla ice-cream and 381 scoops of chocolate ice-cream. About how many scoops of ice cream did the parlour sell altogether?
500 + 400 = 900
550 + 380 = 930
The parlour sold about 900 or 930 scoops of ice cream altogether.
Estimate or Round to Nearest Hundreths.
940 + 876
900 + 900 = 1800
The cows on the farm produced 905 liters of fresh milk. The farmer sold 489 liters of milk to his regular customers. There were ________ liters of fresh milk left in the farm.
905 - 489 = 416 L
There are 416 L left in the farm.
Solve.
943 - 278
665
Estimate or Round to Nearest Thousandths.
2340 - 1325 =
2000 - 1000 = 1000
Solve.
3450 + 378
3828
Over a week, a pizza restaurant took 1,870 eat-in orders, 987 take-out orders and 2,860 delivery orders. The number of total orders over the weekend is about ________.
2000 + 1000 + 3000 = 6000
1900 + 1000 + 2900 = 5800
The total number of orders over the weekend if about 5800 or 6000.
As of 2 o’clock in the afternoon, 1,278 books had been borrowed, and 694 books had been returned to the librarian. How many books are not yet returned?
1278 - 694 = 584
There are 584 books not yet returned.
Jenny read 125 pages of a history book with 654 pages. How many pages of the history book does she still need to read?
654 - 125 = 529
Jenny needs to read 529 pages.
In the library, there are 1,258 children’s story books and 3,892 English reference books displayed. 734 children’s story books are fiction and about ________ children’s story books are non-fiction. Round to nearest hundreths.
1300 - 700 = 600
There are about 600 books that are non-fiction.
Estimate or Round to Nearest Thousandths.
2356 + 5589 + 1234
2000 + 6000 + 1000 = 9000
Solve.
3284 - 2169
1115
Hermione is having a party. For the appetizers, she needs to make 750 mini meat pies. She divided her crew into 3 teams. If the first team made 235, and the second made 275, how many pies should the third team make?
235 + 275 = 510
750 - 510 = 240
The third team should make 240 meat pies.
Harry Potter loves to donate his money to nursing homes. He went to Oldtown where he donated $700 in total to three different nursing homes. If he gave $245 to the first home and $225 to the second, how much did he give to the third home?
$700 - $470 = $230
He gave $230 to the third home.