A table has values (1, 2, 3) for x and (4, 8, 12) for y.
Is this proportional?
Yes the Constant of Proportionality is 4
Alejandro gets $20 for every $10 saved.
What is the rate in dollars per give dollar saved?
2
In the equation y=9x, what is the constant of proportionality?
9
La tía conchis brought 5 tortas, Jorge brought another torta to share with their friends.
What is the percent increase?
%20 Percent increase
Juanita raised 14 frogs in 4 cages.
How many frogs in 2 cages?
7 Frogs
If a table has ratios 7:1,9:2,18:4. Is it Proportional?
No the values are not increasing at a constant rate.
If Mr.Roman can hit 95 words a minute every time, in how many minutes did he typed 450 words?
4.73min
A table shows:
X:1,2,3Y:18,36,54
What is the constant of proportionality?
18
Your Elitch Gardens daily pass cost $40 but will be increasing by 25% next summer.
What is the new amount?
Jorge is about to tell the 14th story of the class in 4min.
Write a proportional ratio for 10min.
35 stories in 10 min
A table shows hours: 2, 5, 6 and pay: 18, 45, 54.
Is pay proportional to hours? Explain.
Yes, the constant of proportionality is 9.
At a party, 3 cans of soda cost $6. What is the cost per can?
$2 per can
Mr.Rivas was inhaling some chicken nuggets at McDonald’s, he was able to finish 36 nuggets in just about 6.7min.
What is the constnt of proportionality?About 5.4 nuggets per minute
A $60 hoodie goes on sale for 20% off.
What is the discount?
$12
A recipe Atole calls for 3/4 cups of maza to 2cups of Milk
How many cups of maza for 1 cup of Milk?
0.375=3/8
True or False:
A relationship is proportional when the ratios are equivalent and the graph passes through the origin.
True
A recipe uses 4 cups of rice for 5 people. How many cups be need for 15 people?
12 cups
A graph shows a line passing through (1,7), (2,14), (3,21).
What is the constant of proportionality?
7
In just one Trimester, the middle school class has Raised$500 in donations. They plan to use 15% for a small incentive. How much money are they spending?
$75 for incentive
The same Recipe for Atole (3/4 Cup of Maza for 2 cups of Milk) wants to be used for 3 cups of Milk.
How many cups of maza will you need?
1.125 = 9/8
What is Mr.Victor dog’s name🤨
Bmo
A table shows 3 people drink soda costing $6.
What is the unit rate?
What is the cost for 12 people?
50 cents
The new train in Japan was a able to cover 1260Mi in just under 4.7Hrs
At what speed was the train traveling?268 mph
Tickets for Jenni Rivera decreased from $50 to $35.
What is the percent decrease?
30% decreased.
A bike rider travels 8miles every hour.
How many miles in 4.5hrs?
36mi.