Is it Proportional?
Unit rates
C.O.P.
Percent Change
Word Problems
100

A table has values (1, 2, 3) for x and (4, 8, 12) for y.

Is this proportional?


Yes the Constant of Proportionality is 4

100

Alejandro gets $20 for every $10 saved.

What is the rate in dollars per give dollar saved?

2

100

In the equation y=9x, what is the constant of proportionality?

9

100

La tía conchis brought 5 tortas, Jorge brought another torta to share with their friends. 

What is the percent increase?

%20 Percent increase

100

Juanita raised 14 frogs in 4 cages. 

How many frogs in 2 cages?

7 Frogs

200

If a table has ratios 7:1,9:2,18:4. Is it Proportional?

No the values are not increasing at a constant rate.

200

If Mr.Roman can hit 95 words a minute every time, in how many minutes did he typed 450 words?

4.73min

200

A table shows:

X:1,2,3

Y:18,36,54

What is the constant of proportionality?

18

200

Your Elitch Gardens daily pass cost $40 but will be increasing by 25% next summer.

What is the new amount?

$50
200

Jorge is about to tell the 14th story of the class in 4min.

Write a proportional ratio for 10min.

35 stories in 10 min

300

A table shows hours: 2, 5, 6 and pay: 18, 45, 54.

Is pay proportional to hours? Explain.


Yes, the constant of proportionality is 9.

300

At a party, 3 cans of soda cost $6. What is the cost per can?

$2 per can 

300

Mr.Rivas was inhaling some chicken nuggets at McDonald’s, he was able to finish 36 nuggets in just about 6.7min.

What is the constnt of proportionality?

About 5.4 nuggets per minute

300

A $60 hoodie goes on sale for 20% off. 

What is the discount?

$12

300

A recipe Atole calls for 3/4 cups of maza to 2cups of Milk

How many cups of maza for 1 cup of Milk?

0.375=3/8

400

True or False:

A relationship is proportional when the ratios are equivalent and the graph passes through the origin.

True

400

A recipe uses 4 cups of rice for 5 people. How many cups be need for 15 people?

12 cups

400

A graph shows a line passing through (1,7), (2,14), (3,21).

What is the constant of proportionality?

7

400

In just one Trimester, the middle school class has Raised$500 in donations. They plan to use 15% for a small incentive. How much money are they spending?

$75 for incentive

400

The same Recipe for Atole (3/4 Cup of Maza for 2 cups of Milk) wants to be used for 3 cups of Milk.

 How many cups of maza will you need? 

1.125 = 9/8

500

What is Mr.Victor dog’s name🤨

Bmo

500

A table shows 3 people drink soda costing $6.

What is the unit rate?

What is the cost for 12 people?

50 cents


500

The new train in Japan was a able to cover 1260Mi in just under 4.7Hrs

At what speed was the train traveling?

268 mph

500

Tickets for Jenni Rivera decreased from $50 to $35.

What is the percent decrease?

30% decreased.

500

A bike rider travels 8miles every hour.

How many miles in 4.5hrs?

36mi.