Jordan runs 1.85 kilometers on Thursday and 2.58 kilometers on Friday. How many total kilometers does Jordan run on Thursday and Friday?
4.43
Veena buys 2.5 pounds of almonds. She pays $5.50 per pound. How much did Veena pay for all the almonds?
$13.75
Miles is walking on a trail that is 7.25 kilometers long. He walked 2.68 kilometers of the trail so far. How many more kilometers does Miles still need to walk to complete the trail?
4.57 kilometers
Jayden Jacobs eats 23.8 ounces of trail mix during a 7-day climb. How much trail mix, in ounces is eaten each day?
23.8 / 7 = 3.4
Taegan reported an earthquake that was felt over an area of 7,000 square miles. Write an expression that shows 7,000 as a whole number multiplied by a power of ten
7 x 103
Cassie has a rectangular garden with an area of 32.05 square meters. The length of the garden is 2.5 meters. What is the width, in meters of the garden?
32.05 / 2.5 = 12.82
Jesse says that the GOAT factory produces 96.05 meters of fabric every minute. If the machines run for 1.5 minutes, how many total meters of fabric are produced at the GOAT factory?
144.075
Which expression is equivalent to 32 x .18?
A. 32 x 0.1 x 0.08
B. (32 x 0.1) + (32 x 0.08)
C. 32 x 0.08 + 0.1
D. (32 x 0.1) + (32 x 0.8)
B. (32 x 0.1) + (32 x 0.08)
Kingston has 5 equal pieces of ribbon that are each 8.20 yards long. What is the total amount of ribbon that Kingston has?
41
In science class, three students made a mixture by adding 4.35 milliliters of hydrogen peroxide and 8.9 milliliters of water together. Equal amounts of the whole mixture were poured into 5 empty containers. How much of the mixture, in milliliters, did they pour into each container?
Step 1: 4.35 + 8.90 = 13.25
Step 2: 13.25 / 5 = 2.65
Umut has 3 equal pieces of ribbon that are each 5.7 yards long. What is the total amount of ribbon that Umut has?
17.1
In science class, Jason made a mixture by adding 5.05 milliliters of hydrogen peroxide and 3.15 milliliters of water together. Equal amounts of the whole mixture were poured into 5 empty containers. How much of the mixture, in milliliters, did he pour into each container?
Step 1: 5.05 + 3.15 = 8.2
Step 2: 8.2 / 5 = 1.64
Zorain, Zainab, Ava, Owen, and Jake performed a science experiment using salt and a beaker. The beaker contained 703.75 grams of salt before the experiment began. During the experiment, each of the students removed 13.46 grams of salt from the beaker. How much salt, in grams, was left in the beaker at the end of the experiment?
13.46 x 5 = 67.3
703.75 - 67.3 = 636.45
Ms. Pellegrino has pizza dough for making pizzas. She separates the dough into three portions.
- Portion A is 9.25
- Portion B is twice as portion A
- Portion C is twice as portion B
What is the weight, in ounces of portion B and portion C?
Portion B: 18.5
Portion C: 37
Nathan, Isabella, Zhayelli, and Reece performed a science experiment using salt and a beaker. The beaker contained 430.55 grams of salt before the experiment began. During the experiment, each of the students removed 17.63 grams of salt from the beaker. How much salt, in grams, was left in the beaker at the end of the experiment?
17.63 x 4 = 70.52
430.55 - 70.52 = 360.03
Bentley has pizza dough for making pizzas and separates the dough into three portions.
- Portion A is 3.25
- Portion B is twice as portion A
- Portion C is twice as portion B
What is the weight, in ounces of portion B and portion C?
Portion B: 6.5
Portion C: 13
Brayden makes and sells handmade blankets. He buys 20 yards of fabric at a rate of $1.50 per yard. Brayden uses 2.5 yards of fabric to make each blanket, and uses all of the fabric. Brayden sells each blanket for $25.75.What is the profit Brayden makes after buying the fabric and selling all the blankets?
Step 1: 20 x $1.50 = $30
Step 2: 20 / 2.5 = 8
Step 3: 8 x 25.75 = $206
Step 4: 206 - 30 = $176
Erin makes and sells handmade blankets. She buys 40 yards of fabric at a rate of $3.50 per yard. Erin uses 2.5 yards of fabric to make each blanket, and uses all of the fabric. Erin sells each blanket for $18.25.What is the profit Erin makes after buying the fabric and selling all the blankets?
Step 1: 40 x $3.50 = $140
Step 2: 40 / 2.5 = 16
Step 3: 16 x 18.25 = $292
Step 4: 292 - 140 = $152
Paul makes and sells handmade blankets. He buys 12 yards of fabric at a rate of $5.25 per yard. Paul uses 1.5 yards of fabric to make each blanket, and uses all of the fabric. Paul sells each blanket for $22.75.What is the profit Paul makes after buying the fabric and selling all the blankets?
Step 1: 12 x $5.25 = $63
Step 2: 12 / 1.5 = 8
Step 3: 8 x 22.75 = $182
Step 4: 182 - 63 = $119
Sarah makes and sells handmade blankets. She buys 30 yards of fabric at a rate of $2.50 per yard. Sarah uses 2.5 yards of fabric to make each blanket, and uses all of the fabric. Sarah sells each blanket for $20.25.What is the profit Sarah makes after buying the fabric and selling all the blankets?
Step 1: 30 x $2.50 = $75
Step 2: 30 / 2.5 = 12
Step 3: 12 x 20.25 = $243
Step 4: 243 - 75 = $168