A scientist recorded the length of the sea creatures in the table below. Which number sentence correctly compares the lengths of two of these creatures?
Football Octopod 3.2 cm
Jewel Squid 33.02 cm
Northern Comb Jelly 13.3 cm
A. 3.1 = 33.02
B. 13.3 < 3.2
C. 33.02 < 3.2
D. 33.02 > 3.2
D
A manta ray was found on the coast of Japan. The width of this manta ray was 2.2 times the length of the body. The length of the body was 15.5 feet. What was the width of this manta ray?
34.1
A diver purchased an underwater camera to take pictures of the manta rays with his store credit card. The camera was $601.20. The diver will pay off this amount over a 12-month period. How much money will he pay each month?
$50.10
In June, a giant squid named Goliath swam 3,718.3 miles in the North Pacific. In July, Goliath swam 1,005 miles. How many more miles did Goliath swim in June?
2713.3 miles
The water temperature of the Octopus tank was 90 degrees Fahrenheit at 7:00 A.M. This was too high for the octopus, so the marine biologist started to cool down the water. They noticed the water temperature decreased 2 degrees every 10 minutes for the next hour. By 8:30 A.M., the water temperature had decreased another 4 degrees. The expression below can be used to determine the water temperature in the tank at 8:30 A.M.
90 - 2(60 ÷ 10) - 4
What was the water temperature in the tank at 8:30 A.M.?
74 degrees
Mr. Squid is putting a net around the perimeter of the coral reef tank at the Deep Blue Aquarium.
The perimeter of the coral reef tank is 144 ft.
Each section of net is 4 ft. long and costs $12.
Which equation can Mr. Squid use to find c, the cost of the sections of net he needs for the tank?
A. 144 ÷ (12 ÷ 4) = c
B. (12 x 4) x 144 = c
C. 144 ÷ (12 x 4) = c
D. (144 ÷ 4) x 12 = c
C
Mandy buys 5 loaves of bread from the neighborhood store. Each loaf is priced at $3.96. How much does Mandy spend in all on her purchase?
$15.84
The Garza family caught a 10 lb of fish. They will eat
1/3 lb of fish every day until all of the fish is gone. How many days will it take them to eat the fish?
30 DAYS
Angel spent $131.56 on groceries during the week preceding Christmas. His grocery expenses amounted to only $56.91 during the Christmas week, because he was out of town. How much more money did Angel spend on groceries during the week before Christmas than the following week?
$74.65
You paid $10.00 to buy a package of paper plates that cost 64¢, 2 packages of hot dogs that each cost $3.56. Write an expression used to find out, c, the change you will get back.
10.00 - (0.64 + (2 x $3.56) ) = c
Mary said the side of her rectangle is 12 inches long. Todd said the side of the rectangle is 3x. If both students are right, what is the value of X?
x=4
James joins 24 Hour Fitness which charges a monthly membership of $19.99. How much will James spend in all, if he continues his membership for 6 months?
$119.94
At a farmers’ market, Kenny picks 5 cantaloupes that weigh a total of 27.55 pounds. Find the weight of one cantaloupe.
5.51 pounds
Ken and Joe attend a health camp at school. Their heights are noted as 4.01 feet and 3.7 feet. What is the difference in height between Ken and Joe?
0.31 feet
On Tuesday morning, Andy has $1,500 that he invested in stocks. By the end of Tuesday, his money had doubled. The next day, Wednesday, he made a profit of $165 and later lost 238. Write an expression to determine how much money Andy had at the end of Wednesday.
1500 x 2 + 165 - 238
Elizabeth collects 8 apples. Elizabeth's father picked twice as many apples as Elizabeth. Elizabeth's sister picked half the number of apples that Elizabeth picked. Write an expression to represent, a, the total number of apples Elizabeth, her father and sister picked altogether.
8 + (2 x 8) + ( 8/2) = a
Ethan and four of his friends take a scenic drive to Bill Baggs State Park in Key Biscane, FL. They take turns at the wheel. Determine the total time taken to reach their destination, if each one drives for 32.5 minutes?
162.5
Mr. Williams buys 12 gallons of ivory paint for the exteriors of his home. How much does one gallon of paint cost, if he is billed a total of $305.46 for his purchase?
$25.455 ~ $25.46
Luke plays an online game and takes a total of 74.71 seconds to complete two rounds. If he took 14.6 seconds to clear round two, how much time did he take to fnish round one?
60.11
Martin got $35 for his birthday on Thursday. He went to the bank on Friday and withdrew $200 from his account. With all of the money, he bought a pair of trousers for $34.00, 2 shirts for $16.00 each, and 2 pairs of shoes for $24.00 each. Write an expression to determine how much money Martin had at the end of Friday.
(35 + 200) - [(34 + (2 x 16) + (2 x 24)]
Dorothy weighs 83 pounds. Eugene weighs 25 pounds more than Dorothy. Frederic weighs half as much as Dorothy and Eugene's weight combined. Write an expression to represent, w, the combined weight of Dorothy, Eugene and Frederic.
83 + (83 + 25) + [ (83 + 83 + 25) /2]
Carrie works as a library assistant in George Library. She earns $9.75 per hour. How much will she get paid, if she puts in 40 hours of work in a week?
$390
Nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of paper towels. If she pays $20.02 in all for her purchase, how much does one roll of paper towel cost?
$1.43
The redwoods are the tallest trees in California on average measuring 379.7 feet. The tallest trees in Australia on average stands at 326.77 feet. What is the difference in height between the two trees?
52.93
Linda bought 3 notebooks for $1.20 each, a box of pencils for $1.50, and a box of pens for $1.70. Write an expression to show how much change Linda will get if she pay for all the items with a $20 bill.
20 - [(3 x 1.20) + 1.50 + 1.70]