What is the value of 3.25 x 1.5?
What is 4.875?
How do plants grow?
through a combination of cell division/ water, and sunlight
What is a job?
A job is a workplace for someone to get paid for working at their job
What is a noun?
A person, place, or thing.
What is Alana's favorite color?
pink
What is the value of 4x + 9, when x = 4?
What is 25?
What do animals need to live?
Food,water,oxygen, and a shelter
Why is money important?
Because it can help you in a lot of ways? ( Anything)
What is an adjective?
A word that describes a person, place, or thing.
1. spaghetti
2. lasanga
3. Pasta
4. Cheese burgers : with Chick-fil-A sauce
5. FRENCH FRIES!!!
If a car travels 300 miles in 5 hours, how far will it travel in 3 hours at the same speed?
What is 3 hours?
If you push something, will it start moving faster, slower, or stay still?
It's going to start moving.
What does deposit mean?
To put in money?
What is a verb?
An action that someone/something
Does Alana does her edges??
Sometime when my hair is done!!!
Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
What is $10.50?
What are the four seasons?
Winter, Spring, Summer, Fall
What does withdrawn mean?
To take out money
What do you need in argumentative essay?
Thesis
Hook
opinion
2 facts
2 pieces of evidence
WHO"S HER FAV SIBLING??
JOURNEY/KAILEE"S SISTER
AVERY/ SOMETIMES ANNOYING
KAILEE/MY BSF EVEN THO SHE NOT MY SIBLING
A store is having a sale where everything is 20% off. If a shirt costs $25, how much will it cost after the discount?
What is $20?
What do we call the moon when it's fully lit?
A Full moon
Why is school important?
Because it can help you graduate and get an education.
What do you need when you are writing an opinion essay?
Hook
Pieces of evidence
conclusion
facts
Who is alana's favorite friend?
What is kailee,kaydence,and jayonna?