Find the Mode
12,9,7,14,9
9
Solve the Interger
25-24
1
Solve the Unit Rate
A grocery store sells 33 pounds of green apples for $2.34 and 22 pounds of red apples for $1.86. Which apples have the better unit price?
The Green Apples
Convert the Decimal
What is 3/5 as a decimal?
0.6
Solve the Percent Problem
What is 25% of 80?
20
Find the Mean
73,98,107,48,93
83.8
Solve the Interger
-12-15
-27
Solve the Unit Rate
6 snack bars cost $18.$18. If all the bars cost the same, what is the price per bar?
$3
Convert the Decimal To a Fraction
What is 0.7 as a fraction?
7/10
Solve the Percent Problem
20 is 40% of what number?
50
Find the Median
587,984,363,879,1087
879
Solve the Interger
-18-(-4)
-14
Solve the Unit Rate
Kai walks 1 1/2 miles in 3 3/4 of an hour. If his rate is steady, how many miles does Kai walk in 1 hour?
Kai walks 2 miles in 1 hour.
Multiply the Fraction
What is the product of 2/5 and 3/7?
6/35
Solve the Percent Problem
A shirt is on sale for 40% off. If the sale price is $27.00, what was the original price?
$45
Find the Mean
987,1098,2098,678
4352.5
Solve the Interger
-12-(-21)
9
Solve the Unit Rate
A grocery store is selling 8 watermelons for $16. What is the per price watermelon?
$2
Add the Fraction
What is the sum of 1/3 and 1/4?
7/12
Solve the Percent Problem
What percent of 33.5 is 21?
62.69%
Find the Mode
99,108,64,99,36
99
Solve the Interger
23-2
21
Solve the Unit Rate
A boat travels 58 miles in 33 hours. If the boat drove a consistent speed, how many miles did it travel per hour?
The boat travels 19 1/3 miles per hour.
Divide the Fraction
What is the result of 1/2 divided by 3/4?
2/3
Solve the Percent Problem
What is 80% of 60?
48