Percent/decimals/Fractions
Unit Rate
Solve/set up proportions
Order of Operations
Algebraic equations
100

What is 45 as a percent and a fraction?

45%

45/100

100

If two candy bars cost $1.00. What is the cost of one candy bar?

$.50

100

4  = 2

x      8

8

100

8-3 x 2

2

100

Solve for x

x + 5=12

7

200

What is 97/100 as a decimal and a percent?

.97

97%

200

5 pounds of cat food cost $5.55. How much is 1 pound?

$1.11

200

3  = 1

15      x

5

200

6 x 2 +5

17

200

Solve for y

3y=18

6

300

What is 75 as a percent and a fraction?

75%

75/100 reduced to 3/4

300

13 pencils cost $6.23. How much is one pencil? Round answer to the nearest cent. 

$.48

300

36  = 45

c      10

8

300

6-7+2x5

9

300

Solve for x

2x-3=7

5

400
What is the percent and fraction of 23?

23%

23/100

400

One gallon of gas is $3.56. How much is 16 gallons?

$56.96

400

Sam raked 3 bags of leaves in 16 minutes. If he continues to work at the same rate, about how long will it take him to rake 5 bags? Round answer to the nearest hour

27 hours

400

23+10x4 - 8

40

400

3z +3=15

4

500
What is the decimal and fraction of 121%

1.21

121/100 or 1 21/100

500

I bought 12 bottles of water for $6.00. How much was 3 bottles of water?

$1.50

500

Amy earned $25 after babysitting for 3 hours. If she always charges the same rate, how much will she make after working 7 hours? Round answer to the nearest penny.

$58.33

500

(3 x 52 ) + (5 -22) - 102

-25

500

4x +2(x-1)=22

4