Comparison Shopping
Dollar Up
Banana Hot Dog
At the Gym
Classroom Habits
100

You are buying a sandwich for lunch.

  • Subway sells it for $7.50

  • Jersey Mike's sells it for $9.95

Where should you buy the sandwich to save money?


Subway

100

The price of a snack is $2.35.
How much should you hand the cashier?

$3.00

100

What are three options you have for warm ups and cool downs?

Treadmill, Exercise Bike, and Elliptical Machine.

100

When can we buy snacks?

During lunch and break.

200

You need to buy a gallon of milk.

  • Stater Bros: $3.79

  • Albertson's: $3.99

Question:
Which grocery store has the better price?

Stater Bros.

200

A sandwich is $4.05.
What’s the next dollar up?

$5.00

200

How long do we do warm ups

10 minutes

200

What should we do whenever we walk away from our desk?

Push our chair in.

300

You want to buy a jar of peanut butter

Albertson's price is $3.29

Stater Bros. price is $3.67

Which store has the cheaper price?



Albertson's

300

A shirt is priced at $17.50.
What whole dollar amount should you pay?

$18.00

300

What type of bread will we use for the banana hot dog?

Hot Dog Bun

300

How many weight lifting machines do we do at the gym for our workout routine?

5 machines

300

What should we do to our desk at the end of the day?

Clear it off and make sure it looks neat.

400

You need one notebook for school.

  • Walmart sells it for $2.20

  • Target sells it for $2.75

Question:
Which price is less?

$2.20

400

A pair of socks costs $5.00.
What is the next dollar up amount?

$5.00

400

What are we using instead of a weiner in this?

A banana

400

How many sets and reps should we do for each machine?

3 sets of 10.

400
When should we ask for help?

When we have already tried something and can't do it alone.

500

A pair of shoes costs $80.

  • Footlocker offers a 25% discount

  • Shoe Palace offers a 15% discount 

Question:
Which store offers the better deal?

Footlocker.  25% is more than 15%.  The larger the discount, the cheaper the price

500

A pack of gum is $0.99.
What’s the next dollar up?

$1.00

500

What are we using for our condiments on our banana hot dogs?

Peanut Butter and Jelly

500
Where should we put any jackets or backpacks when working out?

In the locker room.

500
What should we do to our phones before we put them away?

Put them on silent.