Vermont Trivia
work, work, work
Enough Cash?
We <3 Fractions!
Solving Expressions
100

Vermont has approximately _______ mountains over 4,000 ft high. 

What is 5 peaks?

100

Tim works 8 hours and makes $15.00 per hour. The amount of money he made is ...

What is $120?

100

If you have $20, can you buy an 3 T-Shirts for $7 each?

No, you would need $1 more dollar.

100

25% is what fraction?

1/4

100

What is 2(5) + 10?

20

200

Vermont was the ____th state added to the United States on March 4th, 1791.

What is 14th state

200

Kaitlin works Monday through Saturday, earning $95 per day. Her total earnings for the week are ______. 

What is $570?

200

If you have $5, can you buy a candy bar for $1.50 AND a lollipop for $2.15?

Yes!

200

An equivalent fraction for 1/2 is ...

Check people's answers. 

200

What is 2 (10 + 5)?

What is 30? 

300

Vermont is approximately _ _ , _ _ _ years old.

What is 13,000 years old?

300

Miles makes $13 per hour and worked 5 days this week for 6 hours each day. His total weekly income is ...

What is $390?

300

How much are all of your expenses if you have to pay $550 for rent, $150 for groceries, $100 for a cell phone and $45 for internet?

What is $845?

300

3/7 + 3/7 is ....

6/7

300

What is 2 + 5 (2 + 8)?

What is 52?

400
About ______ % of Vermont's land is forest.

What is 78%?

400

Molly makes $13 per hour and worked 6 days this week for 7 hours each day. Her total weekly income is ...

What is $546?

400

If you have $350 saved for a trip to Montreal. One hotel costs $120 per night and another hotel costs $175 per night. If you stay 2 nights in Montreal, which hotel will you have to choose?

What is the $120 per night hotel?

400

Convert 1/2 to ? / 30

What is 15/30?

400

What is 8/4 + 2 (5) x 10?

What is 102?

500

Vermont is the largest producer of maple syrup in the United States, turning out almout 2,000,000 gallons a year, which is enough to fill about this many bathtubs. 


Hint: A bathtub holds about 40-60 gallons.

What is about 40,000 bathtubs!

500

Michelle makes $13 per hour and worked 5 days this week for 8 hours each day. Her total weekly income is ...

What is $520?

500

You saved $50 for the weekend to go to Spare Time. It costs $25 per lazer tag game and $20 per meal. How many games of lazer tag could you play?

Either 1 or 2 games. 

500

What is 1/2 x 3/4?

What is 3/8?

500

What is 10 (5 + 25) - 22?

What is 1,228?