Name that Price
Hodge Podge
This Little Piggy Went to the ....
Don't Label Me!
100
Describe in words, how do you calculate unit prices?
What is divide the total cost by the number of units
100
In the context of grocery shopping what is ONE unit? (use a 12 pk of Coke as your example)
What is one can of coke
100
What type of store is this farmer's market?
What is Specialty Store
100
This plain packaged beverage would be considered a _____________brand
What is generic
200
A 32 once bottle of ketchup is 3.99 How much does it cost per once?
What is $0.12
200
What is one warning sign of cans that are potentially contaminated with bacteria or unsafe to eat?
What is bulging or dented cans, or rusty cans
200
When you're on the run and need to stop for gas, this type of store may fill you up on your last-minute snack needs. This store has a very limited selection of basic items and are often open 24 hours a day.
What is a convenience store
200
An ingredient's pull date is
A) the date it was packed at the factory
B) the amount of calories in the package
C) last date the product is considered fresh
D) the last date a product may be sold.
What is D) the last date a product may be sold.
300
I just bought a 12 pack of Diet Coke for $2.50. How much did I pay per can?
What is $0.21
300
What is a Catalina Print Out
A) a weekly flyer showcasing all the store's sales
B) a detailed receipt of all the items in your shopping cart
C) a coupon printed out by the register for discounts on future purchases
D) the final price after all coupons are applied.
What is C) a coupon printed out by the register for discounts on future purchases
300
This type of store has aisles stocked with a range of items from fresh produce and maybe some household items like toilet paper.
What is SUPERMARKET
300
An ingredient's expiration date is
A) the date it was packed at the factory
B) the amount of calories in the package
C) last date the product is considered fresh
D) the last date a product may be sold.
What is C) last date the product is considered fresh
400
Walmart has a sale on peanut butter: 18 oz for $2.00 Target ALSO has a sale on peanut butter: 12 oz $1.75 You love peanut butter, so which store has the better deal?
What is WalMart 18 oz = $0.12 per oz 12 oz = $0.15 per oz
400
A product that is found nationwide in different stores like Walmart, Target, and Family Dollar that has advertising nationwide is called a ______________brand
What is national
400
This is an example of what type of store. If you visit this type of store you could find a large variety of food items as well as small appliances and even get your oil changed!!
What is SUPERSTORES
400
A product that is found is all Walmarts across the country but ONLY in Walmart is called a ______________brand
What is store
500
Family Dollar has a sale on drano: 42 oz for $2.29 Dan's Supermarket ALSO has a sale on drano: 22 oz for $0.99 After visiting CouponMom.com you found a $1.00 off coupon to use in Family Dollar only. Which store has the better deal?
What is Family Dollar 42 oz = $0.03 per oz 22 oz = $0.045 or per oz
500
What is one warning sign of thawing or thawed food at the grocery store?
What is soft or soggy, stained, covered in ice, or irregularly shaped
500
This is an example of what type of store?
What is specialty
500
Looking at this label of Fruit Loops what can you determine just by looking at the first item on the list?
What is sugar is the main ingredient in this cereal