Is 12 miles in 3 hours equivalent to 20 miles in 5 hours?
Yes, both are 4 mph.
Find how much 1 apple costs if it costs $10 for 30 apples.
$0.33 per apple
Which is the better buy?
– 8 oz for $2
– 18 oz for $4.50
18 oz for $4.50 (25¢/oz vs 22.5¢/oz → cheaper)
You run 2 miles in 20 minutes. How many miles per hour?
6 miles per hour
Convert 15 feet to yards.
5 yards
Is 20 stickers for $5 equivalent to $9 for 36 stickers?
Yes, both are $.25 per sticker?
Find the unit rate for 90 miles in 6 hours.
15 miles per hour
Laundry Detergent: Find the unit price of the cheaper option.
64 oz for $9.60
96 oz for $13.50
96 oz for $13.50 is only $0.14 per oz while 64 oz for $9.60 is $0.15 per oz
A baker uses 12 cups of sugar for 8 cakes. How much sugar do they use for 3 cakes?
4.5 cups
Convert 48 ounces to pounds.
3 pounds
18 cups : 6 batches = ______ cups : 1 batch
3 cups
A machine packages 144 candies in 8 minutes. How many per minute?
18 candies per minute
Sports Drinks: Find the unit price of the cheaper option.
Pack of 6 for $4.74
Pack of 8 for $6.16
Pack of 8 for $6.16 is $0.77 per drink, which is cheaper than the Pack of 6 for $0.79 per drink
A printer prints 240 pages in 6 minutes. How long to print 160 pages?
4 minutes
Convert 5 quarts to liters.
4.75 liters
36 cups : 48 cookies = _____ cups : 36 cookies
27 cups
1.5 feet per second
Popcorn Bags: Find the unit price of the cheaper option
3 bags for $2.85
5 bags for $4.25
5 bags for $4.25 is only $0.85 per bag, which is cheaper than the 3 bags of $2.85 which is $0.95 per bag.
A car travels 90 miles on 3 gallons of gas. How far can it go on 10 gallons?
300 miles
Convert 55 millimeters to centimeters.
5.5 centimeters
Is 137.5 points in 25 minutes an equivalent rate to 77 points in 14 minutes?
Yes, it is 5.5 points per minute.
It costs $2.99 for a gallon of milk. How much does it cost for a kiloliter of milk to the nearest cent?
It costs $788.92 for a kiloliter of milk!
Jam: Find the unit price of the better option.
Option 1: $5.99 for 2 Lbs.
Option 2: $1.45 for 8 oz.
Option 1 is $0.19 per oz.
Option 2 is $0.18 per oz.
Option 2 is the better deal!
500 cm/min = ____ in/sec
3.25 inches/second
Convert 18 inches to meters.
What is .45 meters or .4572 meters?