Equivalent Rates
Unit Rates
Better Deal
Multi-step Rates
Conversions
100

Is 12 miles in 3 hours equivalent to 20 miles in 5 hours?

Yes, both are 4 mph. 

100

Find how much 1 apple costs if it costs $10 for 30 apples.

$0.33 per apple

100

Which is the better buy?
– 8 oz for $2
– 18 oz for $4.50

18 oz for $4.50 (25¢/oz vs 22.5¢/oz → cheaper)

100

You run 2 miles in 20 minutes. How many miles per hour?
 

6 miles per hour

100

Convert 15 feet to yards.

5 yards

200

Is 20 stickers for $5 equivalent to $9 for 36 stickers?

Yes, both are $.25 per sticker?

200

Find the unit rate for 90 miles in 6 hours.

15 miles per hour

200

Laundry Detergent: Find the unit price of the cheaper option.

  • 64 oz for $9.60

  • 96 oz for $13.50

96 oz for $13.50 is only $0.14 per oz while 64 oz for $9.60 is $0.15 per oz

200

A baker uses 12 cups of sugar for 8 cakes. How much sugar do they use for 3 cakes?

4.5 cups

200

Convert 48 ounces to pounds.

3 pounds

300

18 cups : 6 batches = ______ cups : 1 batch

3 cups

300

A machine packages 144 candies in 8 minutes. How many per minute?

18 candies per minute

300

Sports Drinks: Find the unit price of the cheaper option.

  • Pack of 6 for $4.74

  • Pack of 8 for $6.16

Pack of 8 for $6.16 is $0.77 per drink, which is cheaper than the Pack of 6 for $0.79 per drink

300

A printer prints 240 pages in 6 minutes. How long to print 160 pages?

4 minutes

300

Convert 5 quarts to liters.

4.75 liters

400

36 cups : 48 cookies = _____ cups : 36 cookies

27 cups

400
36 inches in 2 seconds = _____ feet per second

1.5 feet per second

400

Popcorn Bags: Find the unit price of the cheaper option

  • 3 bags for $2.85

  • 5 bags for $4.25

5 bags for $4.25 is only $0.85 per bag, which is cheaper than the 3 bags of $2.85 which is $0.95 per bag.

400

A car travels 90 miles on 3 gallons of gas. How far can it go on 10 gallons?
 

300 miles

400

Convert 55 millimeters to centimeters.

5.5 centimeters

500

Is 137.5 points in 25 minutes an equivalent rate to 77 points in 14 minutes?

Yes, it is 5.5 points per minute.

500

It costs $2.99 for a gallon of milk. How much does it cost for a kiloliter of milk to the nearest cent?

It costs $788.92 for a kiloliter of milk!

500

Jam: Find the unit price of the better option.

Option 1: $5.99 for 2 Lbs.

Option 2: $1.45 for 8 oz.

Option 1 is $0.19 per oz.

Option 2 is $0.18 per oz.

Option 2 is the better deal!

500

500 cm/min = ____ in/sec

3.25 inches/second

500

Convert 18 inches to meters.

What is .45 meters or .4572 meters?