x+y=13
y=20x
Meal tickets at the circus cost $4.00 for children and $12.00 for adults. If 1,650 meal tickets were bought for a total of $14,200. What is a system of equations that could be used to find out how many adult and children tickets were sold
4c+12a=14200
c+a = 1650
Mary and Jose each bought plants from the same store. Mary spent $188 on 7 cherry trees and 11 rose bushes. Jose spent $236 on 13 cherry trees and 11 rose bushes. What is a system of equations that could be used to find the cost of a cherry tree and rose bush.
7c + 11r = 188
13c + 11r =236
Candy bars are sold in a local store for 50 cents each. The factory has $1000 in fixed costs plus 10 cents of addtional expense for each candy bar made. How many candybars must be sold to break-even?
iTunes allows users to download individual songs or an entire album. Let's say all individual songs cost the same to download and all the albums cost the same to download. JD pays $14.94 to download 5 individual songs and 1 album. Abby pays $22.95 to download 3 individual songs and 2 albums. Give the two equation to find out how much iTunes charges to download a song and an entire album?
3s+ 2a = 22.95
A local library had a book sale to raise money for a charity. Hardcover books cost $4 each and paperback books cost $2 each. Ms. Gratton spent $26 on 8 books. Give the 2 equations to find how many hardcover and how many paperback books Ms. Gratton bought.
4x+2y=26
x+y=8
Peter buys two apples and three bananas for $4. Nadia buys four apples and six bananas for $8 from the same store. Write an system of equations that could be used to solve for the cost of a banana and apple
2a+3b=4
4a+6y=8
It costs a man 75 dollars to buy the things that he needs to make hot dogs. The city allows him to sell his hot dog somewhere near the city hall. However, the city hall charges him 1 dollar for each hot dog sold. If he sells his hotdogs for $1.50, how many hotdogs must he sell to break-even?
The cost of a ticket to the circus is $25.00 for children and $50.00 for adults. On a certain day, attendance at the circus is 2,000 and the total gate revenue is $70,000. How many children and how many adults bought tickets?
1200 children
800 adults
A landscaping company placed two orders with a nursery. The first order was for 13 bushes and 4 trees for $487. The second order was for 6 bushes and 2 trees for $232. The bills do not list the per-item price. What were the costs of one bush and of one tree?
bushes 23
trees 47
Suppose you are going into business mowing lawns. You have purchased a lawn mower for $200. Gas and oil costs you $1.50 per lawn. You are charging $15 per lawn. How many lawns must you mow to break even?
You walk into the grocery store to get two of your favorite fruits: apples and oranges. When you get to the checkout line, you have 9 pieces of fruit in your basket and the cashier says you owe $15. The apples were on sale for $1 each and the oranges were $2 each. How many apples and oranges did you buy?
What is 3 apples and 6 oranges
The senior class at High School A rented and filled 8 vans and 8 buses with 240 students. High School B rented and filled 4 vans and 1 bus with 54 students. Every van had the same number of students in it as did the buses. Find the number of students in each van and in each bus.
van has 8 students and a bus has 22
Suppose you are selling crafts at a craft show. It costs you $96 to rent a table. Each item costs you $2 to make. You sell them for $8 each. How many items must you sell to break even? What is the dollar amount?
Daily Double
The length of a rectangle is equal to 5 less than four times the width. If the perimeter is 90 centimeters, what is the length and width of the rectangle.
At Beans & Bagels, a bagel costs $1 more than a cup of coffee. If 4 cups of coffee and 6 bagels cost $31 what is a system of equations that could be used to find the cost of a bagel and a cup of coffee
y= x +1
4x + 6y = 31