Show:
Questions
Responses
Print
Tax
Discount
Tip
Proportions
Unit Prices
100
This is the amount of tax Joe will pay for a $15 shirt with 6% tax.
What is $0.90?
100
The amount of discount on a $30 item with a 25% discount.
What is $7.50?
100
Amount of tip for a $55 bill with 20% tip.
What is $11?
100
What is 45% of 60?
What is 27
100
What is the unit price? 15 pencils for $4.25
What is .28?
200
This is the amount of tax Sarah will spend on a sweater that costs $27 with a 7% tax.
What is $1.89?
200
The amount of discount when Mike bought a $990 computer with a 30% discount.
What is $297?
200
Amount of tip for a $15 lunch with 15% tip
What is $2.25?
200
30 is 60% of what?
What is 50?
200
What is the unit price? 6 candy bars for $3.50
What is .58?
300
This is the total cost of a baseball bat priced at $110 with 6.5% tax.
What is $117.15?
300
This is the sale price for an item regularly $65 with a 15% discount.
What is $55.25?
300
Total bill for a $60 dinner with 20% tip.
What is $72?
300
What is 40% of 90?
What is 36.
300
Which one is the "better" buy? 7 lbs of flour for $5.25 12 lbs of flour for $8.55
What is 12 lbs of flour?
400
This si the total amount paid for a stereo that costs $59.99 with 7% tax.
What is $64.19?
400
This is the final price for an item costing $85.50 with a 20% discount.
What is $68.40?
400
Total cost for a $110 dinner with 25% tip!
What is $137.50?
400
A recipe for 24 cookies uses 2 cups of sugar. If you increase the recipe for 36 cookies, how much sugar should be used?
What is 3 cups of sugar?
400
Which one is the "better" buy? 4 calculators for $19.25 10 calculators for $42.99
What is 10 calculators?
500
The percent of tax when Mr. Shirk paid $39.96 TOTAL for an item that was priced at $37. 6% 7% 8% 9%
What is 9%?
500
The percent of discount on an item that was $68 and is now $40.80. 20% 45% 50% 60%
What is 60%?
500
The percent of tip for a $50 meal if you leave only 5%. 10% 15% 20% 25%
What is 10% tip.
500
24 students in a class took an algebra test. If 18 students passed the test, what percent do not pass?
What is 25%?
500
What is each unit price and which is the "better" buy? 12 cookies for $4.25 24 cookies for $7.50
What is .35 for 12 cookies and .31 for 24 cookies, so 24 cookies is the "better" buy?