Math is Fun
Math Rocks
We Love Math
Olympics
Math Works
100

3rd: 56,183-23,987 = 


4th: Reduce 8/14


5th: (34 x 55) + (34 x 25) = 

3rd: 32,196


4th: 4/7


5th: 1870 x 850 = 2,720

100

3rd: Find the next number: 34, 35, 37, 40, 44, ___


4th: Find the number:
8-->35
13-->40
24-->51
53-->___


5th: Find the average: 251, 277, 349, 106, 682

3rd: 49 (+1, +2, +3, +4, +5...)


4th: 80 (+27)


5th: 1665/5 = 333

100

3rd: 37 + (16 x 4)


4th: (47 x 12) + (64 x 23)


5th: 5.237 + 16.09

3rd: 37+64 = 101


4th: 564 + 1,472 = 2,036


5th: 21.327

100

3rd: Jenny has 76 books in her room. The books are divided into board books, hard cover and soft cover books. There are 49 board books, and 13 hard cover books. How many soft cover books are there?


4th: Joey had 33 hot wheels cars in the box and 28 hot wheels cars in the toy bin. On Sarah's 9th birthday Joey let her pick out 9 hot wheels cars to keep and then when he took his cars to a play date he lost 7 more. How many cars does Joey have left?


5th: Lauren ordered six dozen bagels for the breakfast party. How many bagels did Lauren order?

3rd: 76-49-13 = 14 books 


4th: 33+28 = 61 - 9 -7 = 45 cars


5th: dozen bagels = 12 bagels --> 6 x 12 = 72 bagels

(always include units, ALWAYS)

100

3rd: I'm thinking of a number that is greater than one hundred and less than five hundred. The sum of all three digits is nine and three digits are the same. What number am I thinking of?


4th: I have a bag of ninety-three marbles. There are six different colors of marbles. There are fifteen yellow marbles, twenty-six blue marbles, eight purple marbles, nine red marbles, nineteen green marbles and all the rest are white. How many white marbles are there?


5th: How much change will Anish have from a $10.00 bill after he buys ice cream for $2.48 at the cafeteria and pokemon cards for $4.27 at Target.


3rd: 3+3+3= 9


4th: 15+26+8+9+19=77 --> 93-77=16 white marbles


5th: $10.00- $2.48 = $7.52 - $4.27= $3.25

200

3rd: Sammy earned $74.25 doing yard word. His uncle gave him $33.00 for his good report card. How much money does Sammy have now?


4th: What's the missing number? 1, 4, 9, ____, 25, 36, ...


5th: What number am I think of? Three-fourths of it is forty-two and five-eights of it is thirty-five.

3rd: $74.25 + $33.00 = $107.25


4th: 16 ( 1x1, 2x2, 3x3, 4x4, 5x5, 6x6, ...)


5th: 3/4 x ? = 42 --> 42 / 3 = 14 x 4= 56 and 5/8 x ? = 35--> 35 / 5 =7 x 8 =56

200

3rd: 86,514 - 59,748


4th: 8/9 - 5/9


5th:8/19 = 24/?

3rd: 26,766


4th: 1/3 (8/9 - 5/9 = 3/9 = 1/3)


5th: 57 or 24/57 ( 24 / 8 = 3 --> 19 x 3 = 57)

200

3rd: 351 + 567 + 89

4th: 3 x 3 + 15 + 2 x 9


5th: 63.481 - 12 x 4 + (7.15 - 3.36)

3rd: 1,007


4th: 42 (9 + 15 + 18 = 42)


5th: 19.271 (63.481 - 12 x 4 + (3.79) = 63.481 - 48 + 3.79 = 15.481 + 3.79 = 19.271)

200

3rd: Find the number that goes in the question mark:
+     5     3     9
12   17   15   21
4     9      ?    13
7     12   10   16 


4th: Find the number that goes in the question mark:
x     5     3     9
12   60   27   108
4     20   ?      36
7     35   21    63

5th: Of the 95 children in 6th grade, 3/5 went to holiday parties. How many students did NOT go to holiday parties in all?

3rd: 7 = 3 + 4


4th: 12 = 3 x 4


5th: 38 children did not go to holiday parties
3/5 went to parties so 2/5 did not go to parties. 95 x 2/5 = 19 x 2 = 38

200

3rd: 12 x 5 - 11


4th: 2,874 + 3,965 + 4,216


5th: 86 x 5 x 0 x 15 x 25 + 11 - 6

3rd: 49


4th: 11,055


5th: 5

300

3rd: 6 x 8 x 9


4th: 2.54 + 19.8 + 367.637


5th: 3 2/5  /  7/9  

3rd: 432 = 48 x 9 = 6 x 8 x 9


4th: 389.977


5th: 4 13/35 = 17/5  / 7/9 = 17/5 x 9/7 = 153/35 = 4 13/35

300

3rd: 63,987 - 36,245 + 22,659


4th: 63,987 - (36,245 + 22,659)


5th: 1,556.64 / 423

3rd: 50,401 (27,742 + 22,659 = 50,401)


4th: 5,083
63,987 - (58,904) = 5,083


5th: 3.68

300

3rd: Find the next number: 240, 120, 60, 30, ____


4th: After I finished my spring cleaning, I have 37 books left. I gave 24 books to my best friend, I gave half that much to charity, and I gave 10 less than I gave to charity to my little brother. How many books did I start with?

5th: GameStop bough 600 video games for $4,900.00. GameStop spent $500.00 on transportation. How much should GameStop sell each to get a profit of $1,200.00? 

3rd: 15


4th: 75 books
24 / 2 = 12 and 12-10 = 2
37 + 24 + 12 + 2= 75


5th: $11 per game
$4,900 + $500 = $5,400 total cost. $5,400 / 600 cost of each game = $9. $1,200 / 600 = $2 need to make $2 profit on each game. $9 +$2 = $11

300

3rd: 8,473 - 6,549 + 38


4th: 85.97 + 6.123 - 23.4


5th: 327.89 + 15.026 - 261.5

3rd: 1,962
1,924 + 38 = 1,962


4th: 68.693
92.093 - 23.4 = 68.693


5th: 81.416
342.916 - 261.5 = 81.416

300

3rd: Find the missing number
12-->96
6-->48
3-->24
9-->___


4th: Shiran's house is 28 feet tall. Shiran is 4 feet tall. How many times taller is the house than Shiran?


5th: There are 765 athletes competing at the Ninja competition. There are 175 more boys than girls. How many girls are competing?

3rd: 72 (9 x 8= 72)


4th: 7 times taller ... 28 / 4 = 7. 


5th: 295 girls (and 470 boys)
765-175=590 --> 590 / 2 = 295 --> 295+175=470 and 470 + 295=765.

400

3rd: (13 x 5) - (2 x 24)


4th: 5/12 = 15/?


5th: 14.68 x .39

3rd: 17 = 65 - 48


4th: 36 or 15/36


5th: 5.7252

400

3rd: Find the next number: 7, 3, 7, 5, 7, 9, 7, ___


4th: Tickets for Disney World cost $45.00 and children's tickets are a third of the price. How much will 4 children's tickets cost?


5th: Which two fractions would you choose to come closest to the sum of 1?
3/8, 1/6, 6/12, 7/8, 17/9

3rd: 11 (-4, +4, -2, +2, +2, -2, +4) then next next number would be 7 because it would be -4 again.


4th: $45 / 3 = $15 x 4 = $60


5th: 1/6 and 7/8 (added together this equals 25/24 very close to 1)

400

3rd: 304 x 23


4th: 22,016 / 43


5th: 33,195 / 39

3rd: 6,992


4th: 512


5th: 851 R 6

400

3rd: 215,689 - 84,993


4th: 12/15 - 3/5


5th: 3 3/8 + 6 4/12 + 3 5/6

3rd: 130,696


4th: 1/5
12/15 - 3/5 = 12/15 - 9/15 = 3/15 = 1/5


5th: 13 13/24
3 9/24 + 6 8/24 + 3 20/24 = 
12 35/24 = 13 13/34

400

3rd: 15 x 12 + 73 - 6


4th: 753,427 / 32


5th: 2,278.97 / 349

3rd: 247 (180 + 73 - 6 = 253 - 6 = 247)


4th: 23,546


5th: 6.53

500

3rd: (428 x 3) + (6 x 515) - 2,345


4th: 57,959 / 38 


5th: 18.27 x 3.64

3rd: 1,284 + 3,090 - 2,345 = 4,374 - 2,345 = 2,029


4th: 1,525 R 9


5th: 66.5028

500

3rd: (794 x 5) - (367 x 3)


4th: 6/14 = ?/7


5th: 16 2/5 - 7 3/7

3rd: 2,869 = 3,970 - 1,101 


4th: 3 or 3/7


5th: 8 34/35
16 14/35 - 7 15/35 = 15 49/35 - 7 15/35 = 8 34/35

500

3rd: Jane is baking cupcakes for a big party. She has 3 cupcake flavors (vanilla, chocolate and red velvet) and she has 6 different frostings (buttercream, milk chocolate, dark chocolate, pink vanilla, blue vanilla, and cream cheese). How many different types cupcakes can she make?


4th: Find the number that goes in the blank:
11-->72
5-->36
9-->60
1-->____


5th: Use the digits: 6, 3, 7. Arrange the numbers to find the greatest product. What is the product?
___ ___

x    ___

3rd: 18 types of cupcakes (3 x 6 = 18)


4th: 12 ( 1 x 6 = 6 + 6 =12)


5th: 63 x 7= 441
Wrong: 67x3=201, 76x3=228, 73x6=438, 36x7=252, 37x6=222

500

3rd: In the school library, there are 52 reference books, 150 non-fiction books and 329 fiction books. Each student can borrow up to 3 fictions books and 2 non-fiction books at the same time. What is the maximum number of books that 4 students can borrow together?


4th: A hotel has 7 floors. The lobby, swimming pool and gym are on the ground floor. The guest rooms are on the 1st to 6th floors. There are 35 standard rooms on each floor, except for the 6th floor. The 6th floor has 12 suites. Standard rooms can fit 4 people and suites can fit 6 people. What is the maximum number of guests that the hotel can accommodate?


5th: An airplane ride from Newark to Orlando takes 166 minutes one way. The pilot has 7 round trip flights from Newark to Orlando scheduled for this week. To the nearest hour, how many hours will the pilot spend flying this week? (Assume travel time is constant and these are his only flights for the week.)

3rd: 20 books. 3 + 2 = 5 per student multiplied by 4 students = 20 books all together.


4th: 772 guests
standard rooms per floor: 35 x 4 = 140 x 5 floors = 700 guests in standard rooms. Suites on 6th floor: 12 x 6 = 72 guests in suites. 700 + 72 = 772


5th: 39 hours
166 x 2 x 7= 332 x 7 = 2,324 minutes / 60 = 38 R 44 or 38.734 rounds UP

500

3rd: (521 x 4) + (8 x 367) - 2,409


4th: 94,869 / 33


5th: 4,192.36 / 643

3rd: 2,611
(2,084) + (2,936) - 2,409 = 5,020 - 2,409 = 2,611


4th: 2, 874 R 27


5th: 6.52