3rd Grade
Review 1
3rd Grade Review 2
3rd grade
Review 3
3rd Grade Math Review 4
3rd Grade Math review 5
100


How many days are in a week?


7 days

100


Carlos gets to the park at 10:00 am. He stays at the park for 5 hours. What time did he leave the park?


3:00 pm

100

Round 1, 167 in the hundreds place.

1,200

100


Carly's cell phone is 4 inches long. How long would 9 cell phones be if they were laid end to end?


36 inches

100

Layla drinks 4 large glasses of water each day. How many large glasses of water does she drink in 7 days?


28 large glasses of water.

200

This fact sentence is true: 15 – 5 = 10. Which number completes the fact sentence: 10 + __ = 15

A) 20

B) 15

C) 5

D) 10

C) 5

200

True or False.  The sum is the answer to a subtraction problem. 

False

200

What is the name of the shape that has 6 sides?

Hexagon

200

Put these number in order from least to greatest.

1,432   1,234    1,342

1,234  1,342   1,432

200

How many months are in 2 years? 

24 months

300

The store has a total of 60 pieces of gum and they are split into 6 packages. How many pieces of gum are in each package?

60 divided by 6 = 10 

300


Stacey has 18 bracelets. After she organizes the bracelets by color she has 3 equal groups. How many bracelets are in each group?


6 bracelets

300

What is the sum of 589 and 263? 

852

300

Round 1,467 in the tens place

1,470

300

What is the value of the 2 in the number. 

            2, 523

2,000

400

True or false, 9 x 2 = 5 x 2

false

400

Nevaeh wants to make 2 cookies for each of her 12 classmates. How many cookies does she need to make? 


24 cookies

400

What is 10 X 7?

70

400


A guitar has 6 strings. How many strings are there on 3 guitars? 


18

400

A truck driver drove 132 miles on Saturday and 289 miles on Sunday. How many miles did the truck drive in two days?

421 miles

500

8 x 5 = ? 

40

500

What is the answer to a multiplication problem called?

a.) SUM

b.) PRODUCT

c.) ANSWER

d.) QUOTIENT

b. ) Product

500

What is the difference of 2,000 and 227?

1,773

500

Rylie spends $16 on 2 video games. Each game costs the same amount. How much does one video game cost? 

$8

500

Ms. Reilly has 355 pieces of candy Lina has 421 pieces of candy. How many more pieces does Lina have than Ms. Reilly

66 more pieces.