3rd Grade
Review 1
3rd Grade Review 2
3rd grade
Review 3
3rd Grade Math Review 4
3rd Grade Math review 5
100


What is an equivalent fraction for 1/2?


Answers may vary
100


Carlos gets to the park at 10:00 am. He stays at the park for 40 minutes. What time did he leave the park?


10:40 am

100

Round 167 to the nearest 100

200

100


Carly's cell phone is 4 inches long. How long would 9 cell phones be if they were laid end to end?


36 inches

100

Illia drinks 4 large glasses of water each day. How many large glasses of water does he drink in 7 days?


28 large glasses of water.

200

What is 6X7

42

200

What is the perimeter of a square with a side length of 6 units?

24 units

200

What is the name of the shape that has 4 sides?

Quadrilateral

200

Which fraction is less than 1/4?

A) 1/2

B) 2/4

C) 1/8

D) 1/3

C) 1/8

200

What would the unit fraction be for a number line that was split into 4 equal pieces?

1/4

300

The store has a total of 60 pieces of gum and they are split into 6 packages. How many pieces of gum are in each package?

60 divided by 6 = 10 

300


Isabella has 18 bracelets. After she organizes the bracelets by color she has 3 equal groups. How many bracelets are in each group?


6 bracelets

300

What is the sum of 589 and 263? 

852

300

Round 467 to the nearest hundred

500

300

What is the area of a rectangle with a length of 3 feet and a width of 8 feet?

24 square feet 

400

True or false, 9 x 2 = 5 x 2

false

400

Tianna wants to make 2 cookies for each of her 9 classmates. How many cookies does she need to make? 


18 cookies

400

What is 10 X 7?

70

400


A guitar has 6 strings. How many strings are there on 3 guitars? 


18

400

A truck driver drove 132 miles on Saturday and 289 miles on Sunday. How many miles did the truck drive in two days?

421 miles

500

8 x 5 = ? 

40

500

What is the answer to a multiplication problem called?

a.) SUM

b.) PRODUCT

c.) ANSWER

d.) QUOTIENT

b. ) Product

500

437-140

297

500

Rylie spends $16 on 2 video games. Each game costs the same amount. How much does one video game cost? 

$8

500

Ms. Reilly has 355 pieces of candy Lina has 421 pieces of candy. How many more pieces does Lina have than Ms. Reilly?

66 more pieces.