What is the ratio of 3 apples to 6 oranges?
¿Cuál es la razón de 3 manzanas a 6 naranjas?
Apples to Oranges is 3: 6 or 1:2
If 4 apples cost $2.00, what is the price per apple?
Si 4 manzanas cuestan $2.00, ¿cuál es el precio por manzana?
$0.50 per apple
40 xx 10
400
What is 10% of 50?
Que es 10% de 50?
10% of 50 is 5
What is the name of the famous football event that happens in February?
¿Cuál es el nombre del famoso evento de fútbol americano que ocurre en febrero?
The Super Bowl
A class has 12 boys and 16 girls. What is the ratio of boys to girls?
Una clase tiene 12 niños y 16 niñas. ¿Cuál es la razón de niños a niñas?
Boys to Girls is 12:16 or 3:4
A car travels 180 miles in 3 hours. What is the speed per hour?
Un carro viaja 180 millas en 3 horas. ¿Cuál es la velocidad por hora?
60 miles per hour
900 div 10
90
What is 50% of 80?
Que es 50% de 80?
50% of 80 is 40
What is the capital of the United States?
¿Cuál es la capital de los Estados Unidos?
Washington, D.C.
The school library has 20 fiction books and 30 non-fiction books. What is the ratio of fiction books to the total number of books?
La biblioteca de la escuela tiene 20 libros de ficción y 30 de no ficción. ¿Cuál es la razón de los libros de ficción al total de libros?
Fiction to Non-fiction is 20:50 or 4:10 or 2:5
A pack of 8 pencils costs $4.00. What is the cost per pencil?
Un paquete de 8 lápices cuesta $4.00. ¿Cuál es el costo por lápiz?
$0.50 per pencil
240 xx 10
2,400
What is 25% of 200?
Que es 25% de 200?
25% of 200 is 50
In the Mario video games and movies, who is Mario's brother?
En el video juegos y peliculas de Mario, que es el nombre de el Hermano de Mario?
Luigi
If 4 out of every 5 students in a school ride the bus, what is the ratio of students who do not ride the bus to those who do?
Si 4 de cada 5 estudiantes van en autobús a la escuela, ¿cuál es la razón de los estudiantes que no van en autobús a los que sí van?
Students that do not ride to students that do ride is 1:4
A 12-pack of soda costs $9.60. How much does each soda cost?
Un paquete de 12 refrescos cuesta $9.60. ¿Cuánto cuesta cada refresco?
$0.80 per Soda
890 div 10
89
What is 75% of 120?
Que es 75% de 120?
75% of 120 is 90
A viral TikTok challenge involves trying to balance a broom. What scientific force keeps the broom standing up?
Un reto viral en TikTok consiste en intentar equilibrar una escoba. ¿Qué fuerza mantiene la escoba en pie?
The scientific force is Gravity
A recipe calls for 2 cups of sugar for every 5 cups of flour. If you use 8 cups of sugar, how much flour should you use to keep the same ratio?
Una receta requiere 2 tazas de azúcar por cada 5 tazas de harina. Si usas 8 tazas de azúcar, ¿cuánta harina debes usar para mantener la misma proporción?
20 Cups of Flour
If 6 burgers cost $15.00, what is the price for 1 burger?
Si 6 hamburguesas cuestan $15.00, ¿cuál es el precio de 1 hamburguesa?
$2.50 per burger
945 div 10
94.5
A store sells a jacket for $160. It is on sale for 25% off. How much is the discount?
Una tienda vende una chaqueta por $160. Está en oferta con un 25% de descuento. ¿Cuánto es el descuento?
25% of $160.00 is $40.00
Who are the three strongest students of class 1A in the anime: My Hero Academia?
¿Quiénes son los tres estudiantes más fuertes de la clase 1A en el anime: My Hero Academia?
Izuku Midoriya, Katsuki Bakugo and Shoto Todoroki.