Multiplication
Fact Families
Brain Busters
Fractions
Word Problems
100
83 x 10000000
What is 830000000
100
7 x 7
What is 49
100
Chris wants to ride the Ferris wheel twice, the roller coaster once, and the log ride three times. The Ferris wheel costs 5 tickets, the roller coaster costs 7 tickets and the log ride costs 3 ticket. Chris has 24 tickets. How many more tickets should Chris buy?
2
100
two of five equal parts
2/5
100
Jesse has 60 toys and 12 boxes. If he puts the same number of toys in each box, how many toys will be in each box?
5
200
56 x 4
What is 224
200
12 x 12
What is 144
200
Anne earned $3 an hour baby-sitting, and $4 an hour working in the garden. Last week she did baby-sitting for 5 hours and garden work for 3 hours. How much more money does she need to buy a video game that costs $35?
8 more dollars
200
20 of 50 equal parts
20/50
200
Brenda wants to split a collection of erasers into groups of 90. Brenda has 270 erasers. How many groups will be created?
3
300
23 x 5
What is 115
300
7 x 8
What is 56
300
Brayden and Gavin were playing touch football against Cole and Freddy. Touchdowns were worth 7 points. Brayden and Gavin scored 7 touchdowns. Cole and Freddy's team scored 9 touchdowns. How many more points did Cole and Freddy have than Brayden and Gavin?
What is 14 points
300
Name an equivalent fraction for 1/2
2/4, 3/6, 4/8....
300
Jesse is inviting 60 friends to a party. He has 360 cookies. How many cookies will each friend get?
6
400
583 x 9
What is 5,247
400
12 x 6
What is 72
400
Steve bought three bags of candy with 75 pieces in each one. He plans to divide all the candy evenly among seven friends. How many pieces of candy will Steve have left for himself?
1 Piece
400
what is an equivalent fraction for 2/3
4/6, 6/9, 10/15...
400
Bonnie had 58 Starbursts. If Bonnie gave equal numbers of Starbursts to her 8 friends and then she ate what was left, how many Starbursts did each person eat?
7 r2
500
83 x 10 x 2 x 10
What is 16,600
500
9 x 9
What is 81
500
For the class party, we will need to buy 4 pizzas, 8 bottles of soda and five bags of chips. The pizzas cost 13 dollars. The bottles of soda cost 2 dollars each, and the chips cost 3 dollars each. The students raise 53 dollars to put towards buying the food. The remaining cost will be divided by the three teachers. How much will each teacher pay?
10 dollars
500
what is 4/7 + 3/7
7/7 or 1
500
If Bridget split 125 erasers between 9 people in her class and kept the left overs, how many erasers did each classmate get?
13 r8