Math 1
Math 2
Math 3
Math 4
Math 5
100

John is using 15 brown tiles and 6 white tiles. What is the ratio of brown tiles to the total amount of tiles?

What is 15 to 21?

100

Mike has 5 blue marbles and 11 red marbles in the box. He has 20 blue marbles in the drawer. How many red marbles are in the drawer if the ratios are equivalent?

What is 44 red marbles?

100

12 quarts is about how many liters?

What is 11.4 liters?

100

If I have 5 liters of water how many milliliters is that.

What is 5,000ml?

100

5 folders cost $12.42

9 folders cost $14.35


What is the unit price and which is the best deal?

What’s the unit price 5 folders for $2.48 each and 9 folders for $1.59

What is 9 folders?

200

45 grams is equal to how many kilograms?

What is 45/1000 kg?

200

12 km is about how many miles?

What is about 19.32 miles?

200

200 yards is equal to _______ inches

What is 7200 inches?

200

The ratio of cats to dogs is 8 to 5. If you had 40 dogs how many cats would there be?

What is 64 cats?

200

1.6ft = ______ in

What is 18 inches?