Vocabulary
Ratios
Rates
Customary Units
Metric Units
100

A comparison of 2 quantities.

What is a ratio?

100

What are the 3 ways to write a ratio?

As a fraction, with words, or with a colon (:).

100

Write the statement as a unit rate.

48 sandwiches for 16 people.

What is 3 sandwiches/1 person? 

100

The number of pints in a quart.

What is two?

100

An acronym for remembering the order of metric units. 

What is King Henry Died By Drinking Chocolate Milk?

200

A ratio that compares 2 different quantities which have different units.

What is a rate?

200

An animal shelter with only dogs and cats has a ratio of cats to dogs that is 9:7. What is the ratio of dogs to all animals?

What is 7:16?

200

What is the unit price of 10 pounds of bananas for $14.90?

What is $1.49 per pound?

200

The number of feet in a yard.

What is three?

200

What is a larger: a km or a mm?

What is a km (kilometer)?
300

A ratio where the denominator is always one (1).

What is a unit rate?


300

Jose is using 12 brown tiles and 8 white tiles to design a section of outdoor patio. What is the ratio of brown tiles to total tiles in one section?

What is 12:20?

300

Ben can buy a package of 5 t-shirts for $26.25. What is the unit price, per t-shirt, in the package?

What is $5.25 per t-shirt?

300

The number of quarts in 3 gallons. 

What is 12 quarts?

300

The number of meters in one kilometer.

What is 1,000 meters?

400

The cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total price of an item by the total number of units.

What is unit price?

400

Last week, Leah worked 25 hours on weekdays and 11 hours on the weekend. What is the ratio of the number of hours she worked on weekday to the total number of hours she worked?

What is 25:36?

400

Which is the better value?

$5.00 for 4 mangos.

$6.00 for 5 mangos.

What is $6.00 for 5 mangos?

400

If a container has 4 gallons of liquid in it, how many ounces does it hold?

What is 512 ounces?

400

The number of grams in 4.2 kg.

What is 4,200 g?

500

Represents the ratio of a circle's circumference to its diameter, expresses as 3.14....

What is pi?

500

The 6th-grade chorus has a boy-to-girl ratio of 3:8. If the total number of chorus members was 11 last year and 33 this year, how many boys and girls were there for each of these 2 years?

What is last year: 3 boys and 8 girls. This year: 9 boys and 24 girls. 

500

Lela is buying spools of yarn for a knitting class. She can buy a 40-yard spool for $15.60 or a 60-yard spool for $19.20. Which is the better buy?

60 yards for $19.20 is the better buy.

$15.60/40=$0.39/1 yard

$19.20/60=$0.32/1 yard

500

The hippo at the zoo weighs 1.5 tons. How many pounds does the hippo weigh?

What is 3,000 pounds?

500

Li needs to buy 2 kilograms of apples. If she buys 9 apples that each weigh approximately 150 grams, will she have enough?

What is no? 

She will have about 9 x 150 = 1,350 grams of apples, which is only 1.35 kilograms.