A comparison of 2 quantities.
What is a ratio?
What are the 3 ways to write a ratio?
As a fraction, with words, or with a colon (:).
Write the statement as a unit rate.
48 sandwiches for 16 people.
What is 3 sandwiches/1 person?
The number of pints in a quart.
What is two?
An acronym for remembering the order of metric units.
What is King Henry Died By Drinking Chocolate Milk?
A ratio that compares 2 different quantities which have different units.
What is a rate?
An animal shelter with only dogs and cats has a ratio of cats to dogs that is 9:7. What is the ratio of dogs to all animals?
What is 7:16?
What is the unit price of 10 pounds of bananas for $14.90?
What is $1.49 per pound?
The number of feet in a yard.
What is three?
What is a larger: a km or a mm?
A ratio where the denominator is always one (1).
What is a unit rate?
Jose is using 12 brown tiles and 8 white tiles to design a section of outdoor patio. What is the ratio of brown tiles to total tiles in one section?
What is 12:20?
Ben can buy a package of 5 t-shirts for $26.25. What is the unit price, per t-shirt, in the package?
What is $5.25 per t-shirt?
The number of quarts in 3 gallons.
What is 12 quarts?
The number of meters in one kilometer.
What is 1,000 meters?
The cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total price of an item by the total number of units.
What is unit price?
Last week, Leah worked 25 hours on weekdays and 11 hours on the weekend. What is the ratio of the number of hours she worked on weekday to the total number of hours she worked?
What is 25:36?
Which is the better value?
$5.00 for 4 mangos.
$6.00 for 5 mangos.
What is $6.00 for 5 mangos?
If a container has 4 gallons of liquid in it, how many ounces does it hold?
What is 512 ounces?
The number of grams in 4.2 kg.
What is 4,200 g?
Represents the ratio of a circle's circumference to its diameter, expresses as 3.14....
What is pi?
The 6th-grade chorus has a boy-to-girl ratio of 3:8. If the total number of chorus members was 11 last year and 33 this year, how many boys and girls were there for each of these 2 years?
What is last year: 3 boys and 8 girls. This year: 9 boys and 24 girls.
Lela is buying spools of yarn for a knitting class. She can buy a 40-yard spool for $15.60 or a 60-yard spool for $19.20. Which is the better buy?
60 yards for $19.20 is the better buy.
$15.60/40=$0.39/1 yard
$19.20/60=$0.32/1 yard
The hippo at the zoo weighs 1.5 tons. How many pounds does the hippo weigh?
What is 3,000 pounds?
Li needs to buy 2 kilograms of apples. If she buys 9 apples that each weigh approximately 150 grams, will she have enough?
What is no?
She will have about 9 x 150 = 1,350 grams of apples, which is only 1.35 kilograms.