Matthew bought granola bars for the soccer team. Each granola bar cost $0.89. He paid $37.38. How many granola bars did he buy?
Matthew bought 42 granola bars for the soccer team.
91.2 / 16
5.7
Eva scored a total of 35.08 points on four events in her gymnastics competition. If she scored the same amount in each event, how many points did she score on each?
35.08 / 4 = 8.77 points
34.6 / 10
3.46
156 / 8
19.5
Jordan has 67 baseball cards. He buys 11 more cards and shares all his cards equally between himself and two friends. How many baseball cards does each person get?
67 + 11 = 78
78 / 3 = 36 cards
29.04 / 22
1.32
Alyvia spent $231 on concert tickets for herself and 11 friends. Each ticket cost the same. Estimate the cost of each ticket. Write an equation to show your work.
Find the exact cost of each ticket.
estimate: 240 / 12 = 20
exact answer: $19.25
6,483 / 100
64.83
34.2 / 3
11.4
Caitlin has a cup filled with quarters. The total mass of the cup and quarters is 145.28 grams. The cup has a mass of 14.18 grams. A quarter has a mass of 5.7 grams. How many quarters are in the cup?
145.28 - 14.18 = 131.1
131.1 / 5.7 = 23 quarters
16.4 / 0.8
20.5
If 8 ounces of canned pumpkin has 82 calories, how many calories are in one ounce?
10.25 calories
148.3 / 100
1.483
74.48 / 9.8
7.6
The 12 ounce bottle costs less per ounce because it costs $4.20 / 12 = 0.35 and the 16 ounce bottle costs $6.88 / 16 = 0.43 per ounce.
22.22 / 2.2
10.1
Kai, Myla, Aiden, Zoey and Ayla bought some grapes to share equally. If the bag of grapes weighs 10.25 pounds, how much is each person's share? Write an equation to model your work.
10.25 / 5 = 2.05 pounds
29.9 / 10
2.99
Write a number sentence that shows a way to estimate each quotient.
82.4 / 3.7
80 / 4 = 20
Johnny uses 4 feet of ribbon to wrap each package. How many packages of ribbon can he wrap with 5.6 yards of ribbon?
*Remember there are 3 feet in a yard!
5.6 x 3 = 16.8 feet
16.8 feet / 4 feet = 4.2 packages
136.5 / 4.2
32.5
Three friends decided to buy fruit to share at lunchtime. Isaac spent $1.47 on bananas. Kai spent $2.88 on apples, and Jordan spent $2.85 on oranges. How much did each person spend on food if they split the cost evenly?
add up all of the fruits = $7.20
divide by 3 people = 7.20 / 3 = $2.40
5,913 / 1,000
5.913
Write a number sentence that shows a way to estimate each quotient.
49.6 / 7.8