n is 6 times as many as 18. What is n?
6 x 18 = 108
125 divided by 5
25
Jason and Paul kept a reading log for the year. Jason read 7 books and Paul read 35. How many times as many books did Paul read?
35 divided by 7 = 5
Martin raked 3 lawns last week and 4 lawns this week and earned $168. He earned the same amount raking each lawn. How much did he earn raking each lawn?
3 + 4 = 7
168 divided by 7 = $24
At a restaurant, a children's meal costs $5 and an adult meal costs $9. If 11 children and 16 adults purchase meals, how much did the meals cost?
5 x 11 = 55
9 x 16 = 144
55 + 144 = $199
m is 49 more than 238. What is m?
238 + 49 = 287
36 x 7
252
Tina walked 20 miles for a fundraiser. Leah walked m miles. Tina walked 4 times as far as Leah. How many miles did Leah walk?
4 x _____ = 20 or 20 divided by 4 = 5 miles
There are 24 students in a class. All but 2 went on the class trip. Each student attending had to pay $5 to go on the trip. How much in total was spent on the trip?
24-2 = 22
22 x 5 = $110
Samantha has $600 saved for a trip. She buys a plane ticket for $120 and books a hotel room for $55 each night for 4 nights. If Samantha's trip lasts for 5 days and she spends the same amount each day, how much can Samantha spend each day?
55 x 4 = 220
Subtract from her total:
600-220-120= 260
260 divided by 5= $52 can be spent each day on the trip
k is 3 times as many as 89. What is k?
3 x 89 = 267
18,543-9,271
9,272
Lucy has 317 bottles. Craig has 82 bottles. How many more bottles does Lucy have?
317 - 82 = 235
Jennie makes quilts. She can make 7 quilts with 21 yards of material. How many yards of material would be required to make 12 quilts?
7 x _____ = 21
12 x _____= 36 yards of material
The students in 4th and 5th grade are going to a concert. There are 178 students. How many rows are needed for the 4th graders? (Each row has 8 seats. The 5th grade students fill 12 rows)
12 x 8 = 96 (number of 5th graders)
178- 96= 82 (number of 4th graders)
82 divided by 9 = 10 R2 (There will be 10 rows with 2 fourth graders left over. 11 rows are needed to fit everyone.)
n times as many as 7 is 77. What is n?
77 divided by 7 = 11
854 divided by 3
284 R2
Trent has 48 markers. Sharon has 8 markers. How many times as many markers does Trent have?
48 divided by 8 = 6 (times as many markers)
On Thursday the Meat King Market sold 210 pounds of ground beef. On Friday they sold twice that amount. On Saturday they only sold 130 pounds. How much more meat did they sell on Friday than Saturday?
210 x 2 = 420
420 - 130 = 290 pounds
There are 84 students in the band. The boys and girls are in separate rows. There are 6 students in each row. There are 8 rows of boys. How many rows of girls are there?
8 x 6 = 48 (number of boys)
84-48 = 36 (number of girls)
36 divided by 6 = 6 (number of rows needed for girls)
75 is 5 times as many as m. What is m?
75 divided by 5 = 15
27 x 12 =
324
Dave is making soup that includes 12 cups of water and 3 cups of broth. How many times as much water as broth will be in the soup? Draw a bar diagram and write and solve an equation.
12 divided by 3 = X
X = 4
(Diagrams may vary)
Brayden and Gavin were playing touch football against Cole and Freddy. Touchdowns were worth 7 points. Brayden and Gavin scored 7 touchdowns. Cole and Freddy's team scored 9 touchdowns. How many more points did Cole and Freddy have than Brayden and Gavin?
7 x 7 = 49
9 x 7 = 63
63 - 49 = 14 more points
Friday night, a pizza place sold 5 large pizzas and some medium size pizzas. The pizza place made a total of $291. How many medium pizzas were sold? (Medium pizza costs $9 and large pizza costs $15)
5 x 15 = 75 (total made from large pizzas)
291 - 75 = 216 (money made from medium pizzas)
216 divided by 9= 24 (number of medium pizzas sold)