What number goes in the blank to demonstrate the Commutative Property?
18 + 2 = ___ = 18
2
What should you do to add this equation mentally? 562 + 668
a. Add 2 to 562 and add 2 to 668
b. Subtract 2 from 562 and subtract 2 from 668
c. Subtract 2 from 668 and add 2 to 562
d. Subtract 2 from 562 and add 2 to 668
d
Round 108 to the nearest ten.
110
Round each number to the nearest ten. Next, estimate the difference of 739 - 371
769 = 770
341 = 340
770 - 340 = 430
What is 555 rounded to the nearest ten?
560
What number goes in the blank to demonstrate the Associative Property?
40 + (34 + ____ ) = (47 + 34) + 40
47
What should you do to subtract this equation mentally? 453 - 207 a. Add 3 to 207 and add 3 to 453
b. Subtract 3 from 453 and subtract 3 from 207 c. Subtract 3 from 443 and add 3 to 207
d. Subtract 3 from 207 and add 3 to 453
c
Round 108 to the nearest hundred.
100
What is the sum of 532 and 255 rounded to the nearest hundred?
532 = 800
255 = 300
500 +300 = 800
What is 550 rounded to the nearest hundred?
600
What number goes in the blank to demonstrate the Commutative Property?
3456 + 789 = ____ + 3456
789
What should you do to add this equation mentally? 732 + 888
Subtract 2 from 732 and add 2 to 888
Round 165 to the nearest ten.
170
Evan subtracts 247 from 642 and gets 395.
What addition equation can he use to check his answer?
______ + ______ = _______
247 + 395 = 642
If Mrs. Manochio has 26 pencils in her desk and Ms. D'Achille has 18 pencils in her desk, what it the estimate of how many pencils they have in all to the nearest ten?
26 = 30
18 = 20
30 + 20 = about 50 pencils
What number goes in the blank to demonstrate the Associative Property?
1234 + (789 + ____ ) = (456 + 1234) + 789
456
What should you do to subtract this equation mentally? 403 - 197
Subtract 3 from 403 and add 3 to 197
Round 165 to the nearest hundred.
200
Felicia earned $173 babysitting in April. She earned $311 in May.
How much money did she earn in all to the nearest hundred?
173 = 200
311 = 300
300 + 200 = $500
Use mental math to solve 316 + 453 by breaking apart the numbers into hundreds, tens, and ones.
300 + 400 = 700
10 + 50 = 60
6 + 3 = 9
700 + 60 + 9 = 769
Which equations are true?
a. 0 + 675 = 0
b. 130 + 210 = 210 + 130
c. (127 + 80) + 250 = 127 + (80 + 250)
d. 497 + 0 = 497
b, c, d
Use mental math to solve 513 + 451 by breaking apart the numbers into hundreds, tens, and ones.
500 + 400 = 900
10 + 50 = 60
3 + 1 = 4
900 + 60 + 4 = 964
Round 355 to the nearest hundred and ten.
400 and 360
Jen’s HW said to round to the nearest hundred to estimate the sum of 171 and 482.
He wrote 170 + 480 = 650. Is Jen correct or incorrect? Why?
Yes Jen is correct because 171 rounded to the nearest hundred is 170 and 482 rounded to the nearest hundred is 480. 170 + 480 = 650.
A panda in a zoo weighs 164 pounds. It’s sister weighs 238 pounds. What is an estimate of their weight combined to the nearest ten?
164 = 160
238 = 240
160 + 240 = 400 pounds