One - Step Problems
One - Step Problems
Two - Step Problems
Two - Step Problems
Other Questions
100

235 + 142

235 + 142 = 377

100

473 + 206

473 + 206 = 679

100

Find 425 + 45. Then subtract the sum from 854. 

425 + 45 = 470

854 - 470 = 384

100

Find the sum of 152, 326, and 58. 

152 + 326 + 58 = 536

100

What is the value of the unknown in 102 + ___ = 394?

102 + 292  = 394

200

Find the sum of 392 and 385

777

200

What is 283 + 349?

283 + 349 = 632

200

Find the sum of 34 and 289. Then subtract 150 from the sum. What is the difference? 

289 + 34 = 323

323 - 150 = 173

200

Find 392 + 230. Then subtract 139 from the sum. 

392 + 230 = 622

622 - 139 = 483

200

Use place value to subtract 634 - 178. How many times do you have to regroup? 

2 times

300

Subtract 364 from 999. 

635

300

The elementary school has 456 students. The middle school has 692 students. How many more students does the middle school have than the elementary school? 

692 - 456 = 236

300

What is the difference between 304 + 392 and 263? 

304 + 392 = 692

692 - 263 = 429

300

Add 373 + 128 + 49. Then subtract the sum from 800. 

373 + 128 + 49 = 550

800 - 550 = 250 

300

What is the value of the unknown in 264 + ___ = 978?

264 + 714 = 978

400

Samuel has 180 days of school a year. If there are 365 days in a full year, how many days does he not have school? 

365 - 180 = 185

400

Subtract 386 from 500. 

500 - 386 = 114

400

What is the difference between 493 + 237 and 143? 

493 + 237 = 730 

730-143 = 587

400

What is the difference between 900 and 394 + 483? 

394 + 483 = 877

900 - 877 = 23

400

Xavier picked 453 strawberries in April. He picked 294 in May. How many did he pick in all? Estimate by rounding to the nearest hundred. Then solve. 

500 + 300 = 800

453 + 294 = 747

500

What is the difference between 900 and 479?

900 - 479 = 421


500

Subtract: 384 - 197

187

500

The red team scored 493 points this year. The blue team scored 125 more points than the red team. 

How many points did they score together? 

Red: 493

Blue: 493 + 125 = 618

Total: 493 + 618 = 1,111

500

The first song Sonia listened to was 193 seconds long. The next song was 58 seconds longer than that. How many seconds of music did she listen to together? 

Song 1: 193

Song 2: 193 + 58 = 251

Together: 444

500

What is the value of the unknown in 394 + __ = 582

394 + 188 = 582