Jessica bought 3 packs of pens and a notebook for $15. The notebook cost $3. Each pack of pens cost the same amount. Write an equation that represents the situation. (Use x to represent the cost of each pack of pens)
3x + 3 = 15
Maria bought seven boxes. A week later, half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. How many boxes did she start with? (Write an equation)
(x + 7) / 2 = 22
Kate is making 8 bracelets and a necklace to sell at the school carnival. Each bracelet has 9 beads on it. She used a total of 97 beads. How many beads did she use to make the necklace? (Write an equation)
8(9) + x = 97
Ellen is making lemonade. She needs to put 4 lemons in it and 2 more lemons for each cup she is making. She has 26 lemons, how many cups can she make? (Write an equation)
4 + 2c = 26
Max bought 3 packs of baseball cards. He gave his brother 5 cards. Now he has 13 cards left. Write an equation that represents the situation. (Use b to represent the number of baseball cards in each pack)
3b - 5 = 13
Juanita has 2 boxes with the same number of DVDs in each box. She gave 6 DVDs to a friend. She has 10 DVDs left. How many DVDs were in each box? (Write an equation)
2x - 6 = 10
Mary bought a bottle of water for $3. She also bought 4 bracelets that were all the same price. She spent a total of $11. How much did each bracelet cost? (Write an equation)
3 + 4x = 11
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? (Write an equation)
24 - 7p = 10
Donald picked 8 baskets of oranges with y oranges in each basket. He also picked 49 more oranges. Now he has a total of 209 oranges. Write an equation to represent this situation.
8y + 49 = 209
Carrie made 4 boxes of muffins with x muffins in each box. She also made a basket with 14 muffins in it. She made a total of 38 muffins. How many muffins were in each box? (Write an equation)
4x + 14 = 38
Blue Elementary School ordered 48 new student chairs in May and j new student chairs in June. The chairs were divided evenly among 9 kindergarten classrooms.
Each classroom received 8 student chairs. How many new student chairs did the school order in June? (Write an equation)
(48 + j) / 9 = 8
A bookstore has 4 boxes of b books in each box. On Monday, the bookstore sold 16 books. 64 books remain. How many books were in each box? (Write an equation)
4b - 16 = 64
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. Let x represent the number of students on each bus. Write an equation to represent this situation.
6x + 7 = 331
Pat's age is 3 years more than twice Mark's age. Pat is 19 years old. How old is Mark? (Write an equation)
2m + 3 = 19
Tami has 4 packs of s stickers and one pack of 25 stickers. She has 53 stickers altogether. Write an equation and find s.
4s + 25 = 53
On Monday, the bookstore sold 75 books. On Tuesday, the bookstore sold 125 books. The bookstore must sell 500 books by Friday. How many more books must the bookstore sell? (Write an equation)
75 + 125 + x = 500
You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost? (Write the equation)
5 + 4x = 25
The sum of three consecutive numbers is 72. What are the smallest of these numbers? (Write an equation with one variable)
x + (x + 1) + (x + 2) = 72
The sum of three consecutive even numbers is 48. What are the smallest of these numbers?
2x + (2x+2) + (2x+4) = 48
How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244? (Write an equation)
400 - 2x = 244