Fun
11.)Jaidee had $24 to spend on four avocados. After buying them she had $12. How much did each avocado cost?
Equation: 24 - 4a = 12 Answer: a = $3
3.) Jimmy had $21 to spend on four pencils. After buying them he had $5. How much did each pencil cost?
The Equation: 21 minus 4p = 5 Answer: p = $4