1.) On Tuesday Emmit bought seven boxes. On Wednesday half of all of the boxes that he had were destroyed. On Thursday there were only 19 left. How many did he have on Monday?
The Equation: m plus 7 (all divided by 2) is equal to 19. Answer: m = 31 boxes
11.) Chloe had $24 to spend on four avocados. After buying them she had $12. How much did each avocado cost?
Equation: 24 - 4a = 12 Answer: a = $3
3.) Mason had $21 to spend on four pencils. After buying them he had $5. How much did each pencil cost?
The Equation: 21 minus 4p = 5 Answer: p = $4
2.) Sami had $24 to spend on eight pens. After buying them she had $8. How much did each pen cost?
The Equation: 24 minus 8p = 8 Answer: p = $2
8.) Lila bought 10 boxes. A week later half of all of her boxes were destroyed in a flood. There are now only 19 boxes left. With how many did she start?
The Equation: s + 10 all divided by 2 = 19 Answer: s = 28 boxes
13.) Kayla had some candy to give to her three children. She first took three pieces for herself and then evenly divided the rest among her children. Each child received three pieces. With home many pieces did she start?
Equation: c - 3 all divided by 3 = 3 Answer: D.) 12
4.) Janessa won 85 lollipops as a prize at one stand at Northbrook Days. At school she gave three to every student in her math class. She only has 10 remaining. How many students are in her class?
The Equation: 85 - 3s = 10 Answer: s = 25 students
9.) Lauren bought 10 new apps last week. A week later half of all her apps were erased in an Apple Hack. There are now only 14 apps left. With how many did she start?
The Equation: s + 10 all divided by 2 = 14 Answer: s = 18 apps
15.) Shawna sold half of her comic books and then bought 12 more. She now has 31. With how many did she begin?
Equation: c divided by 2 is = 31 Answer: A) 38