In Mrs. Trano's bag she had 3 red markers, 4 blue pens, and 6 purple crayons. What is the ratio of red markers to purple crayons?
3 to 6 or 1 to 2
Find the missing number:
2:5 = ? : 20
8
Which is greater?
0.47 or 50%
50%
The snail travelled 12 centimeters. It took the snail 6 minutes to travel the length. How fast was the snail moving?
2 cm/min
You travelled 150 miles on 5 gallons. How many miles did you travel on 1 gallon?
30 miles
Mr. Frickles has lots of toys to play with. At home he has 7 toys with bells and 3 that are plushie toys. What is the ratio of plushie toys to all of his toys?
3 to 10
Is this proportional?
6/8 and 9/12
Why?
No, these two fractions are not proportional because both fractions do not share a common factor.
25%
How far will an object go if it is traveling at a constant rate of 26 km/hr in 5 hours?
130 km
A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?
$0.40 per lemon
There are 24 birds and 48 snakes. What is the ratio of birds to snakes in simplest form?
1 bird to 2 snakes
Solve the following proportion:
3/4 = 9/?
12
Kate has a coin collection. She keeps 7 of the coins in a box, which is only 5% of her collection. What is the total number of coins in Kate's collection?
Kate has 140 coins.
During summer vacation Mrs. Trano drove a Porsche. On the trip from New York City to Boston, it took her 6 hours. She drove at a constant speed of 75 miles/hour. How far did she drive?
450 miles
Marcus bought 5 bottles of soap for $23. How much did each bottle of soap cost?
$4.60 per bottle
LeBron James attempts 15 baskets in a game. He makes 9 of the attempted baskets. What is the ratio of the baskets that he missed?
LeBron missed 6 out of 15 shots.
In two boats there are 108 people. How many people would there be in 5 boats?
270 people.
$6.00
A motorcyclist left City A at 11:20 AM and arrived at City B at 1:50 PM. If the speed of the motorcyclist was 80 km/hr. Find the distance between City A and City B.
200 km
There are 230 calories in 4 ounces of a type of ice cream. How many calories are in 6 ounces?
345 calories
On an airplane there are two seats on the left side and three seats on the right side. There are 90 seats on the right side of the plane. How many seats are on the left side?
60 seats
In one hour Mrs. Kottler can make 12 goodie bags for her son's birthday party. How long would it take her to make 114 goodie bags?
9 hours and 30 minutes
At Lizzie's Lizard store it sold a total of 30 lizards in the month of November. In December, there was a 18% decline in sales of lizards. How many lizards were sold in December? (round to the nearest whole)
26 lizards
Michael ran to Jeremy's house at a speed of 1.5 m/s. If Jeremy's house is 60 m away from Michael's house, how long did it take Michael to get to Jeremy's house?
40 seconds
Mrs. Trano paid the babysitter $47.60 for 7 hours of babysitting. How much did the babysitter earn for every hour?
$6.80 per hour