Factor Puzzles
Ratios
Proportions
Unit Rate
Better Rate?
100

12       15

8          ?

10

100

Show one way to write a ratio using the numbers 3 and 4

3:4 , 3 to 4,  3/4

100
Logan can make 8 jump shots for every 12 attempts.


How many attempts would he need to make 32 jump shots?

48
100

Tanner can buy 10 Pokemon cards for $5.

What is the unit rate?

2 cards per $1

100

Better deal?

1 pound of apples for $2.15 or

3 pounds of apples for $5.76?

3lbs for $5.76 = $1.92

1 pound for $2.15 = $2.15


3lbs for $5.76 is a better deal

200

8       ?

14    21

12

200

The ratio of dogs to cats is 3:5. 

If there are 9 dogs, how many cats are there?

15

200

Teddy can score 22 points in 14 games.


How many points will he score in 35 games?

55 points

200

Jax can throw a baseball 600 feet in 25 tries.


What is unit rate?

24 feet per try

200

Better deal?

8 slushies for $10 or

20 slushies for $22

20 slushies for $22 = $1.10/slushy

8 slushies for $10 = $1.25/slushy

300

?          6

72       16

27

300
The ratio of pencils to pens is 4:2.


If there are 8 pencils...how many TOTAL pencils and pens are there?

12
300

Shane can throw 27 touchdown passes in 3 games.


How many games will it take him to throw 45 touchdown passes?

5 games

300

Xavier can score 32 goals for his hockey team in 8 games. 

What is his unit rate?

4 goals per game

300

Which is greater?

510 visitors in 30 hours or

960 visitors in 60 hours

510 visitors in 30 hours = 17 visitors/hour

960 visitors in 60 hours = 16 visitors/hour


510 visitors in 30 hours is greater

400

40       15

48       ?

18
400

What is the basic ratio if there are 10 basketball for every 22 soccer balls?

5:11

400

Nayanna can solve 62 math problems in 2 minutes.

How many problems can she solve in 6 minutes?

186 problems

400

Riley can buy 20 new shirts for $5.


What is the cost per shirt?

.25 per shirt

400

$27 for 4 large pizzas or

$32 for 5 large pizzas

$32 for 5 large pizzas is better because

$32/5 large pizzas = $6.40 a pizza

$27/4 large pizzas = $6.75 a pizza

500

63       27

35        ?

15

500

What is the basic ratio if there are 32 elephants for every 16 tigers?

2:1

500

Luke can hit a triple 5 times every 26 games. 

How many games will it take him to hit 25 triples?

130 games

500

Sukhman can run 631 miles in 10 hours.


What is her unit rate?

63.1 miles per hour

500

Better deal?

50 envelopes for $2.49 or

90 envelopes for $5.50

50 envelopes for $2.49 = about .05 per envelope

90 envelopes for $5.50 = about .06 per envelope