Ratios
Rates
Multiply Three
Factors
Division with
Remainders
100
Mr. Collins class has 14 boys and 17 girls. Write a ratio three ways comparing the number of girls to total students.
What is 17:31, 17/31, 17 to 31?
100
You buy a 5 lb bag of potatoes for $3.99. Write as a rate.
What is $3.99/5 lb?
100
2 x 3 x 4
What is 24?
100
17 divided by 3
What is 5 r 2?
200
Write two ratios that are equivalent to 5 : 8.
What is 10 : 16, 15 : 24, 20 : 32, ....?
200
You buy a 5 lb bag of potatoes for $3.99. Write as a unit rate.
What is $0.80 per lb
200
2 x 4 x 6
What is 48?
200
12 divided by 5
What is 2 r 2?
300
Are the below ratio's proportional? 4/9 = 32/81
What is no?
300
Which is the better buy: A 20 oz. bottle of soda for $1.80 or 12 oz. bottle for $1.25?
What is a 20 oz. bottle for $1.80?
300
5 x 6 x 7
What is 210?
300
15 divided by 2
What is 7 r 1?
400
Find the missing value. 3 to 7 = 27 to x
What is 63?
400
768 x 3
What is 2304?
400
3 x 5 x 7
What is 105?
400
20 divided by 6
What is 3 r2?
500
It takes 4 apples to make 3 pies. How many apples does it take to make 18 pies?
What is 24 apples?
500
$2.80 X 4
What is $11.20?
500
5 x 6 x 8
What is 240?
500
23 divided by 4
What is 5 r 3?