300
Mr. Fields is buying a package of pens at a store. The store sells packages of 8 pens for $1.28 and 14 pens for $1.54. Which package offers the better unit price? Give both unit prices.
14 pens for $1.54 is the better unit price. ($0.11 per pen)
8 pens for $1.28 costs $0.16 per pen.