What is a product?
The product is the answer to a multiplication problem.
The class is divided into three equal groups of 7 students each. Which number sentence could be used to find s, the number of students in the class?
s ÷ 3 = 7
s + 3 = 7
s - 3 = 7
s x 3 = 7
a. s ÷ 3 = 7
s = 21 students in the class
What is a quotient?
64 ➗ 4 = 16
The quotient is the answer to a division problem.
16 would be the quotient.
What multiplication equation can you write for this picture?
** ** ** **
** ** ** **
There are a few correct answers:
4 x 4 = 16
2 x 8 = 16
16 x 1 = 16
What is a multiple?
Give an example.
A multiple is..
The product of a whole number and any other number
EX. - 3,6,9,12,15,18,21
Which of the following is the product of
9 x 80?
D. 720
The product is the answer to a multiplication problem. So, 9 x 80 = 720
Adam decorated each of the 5 cakes with 7 cherries on each cake. He had 3 cherries left over. How many cherries did Adam have in all?
42
38
22
36
B. 38
5 cakes with 7 each → 5 x 7 = 35
3 cherries left over → 35 + 3 = 38
What is the quotient for the following problem?
746 ÷ 4 = ?
186 R 2
Solve using a blank array:
43 x 5
215
40 x 5 = 200
5 x 3 = 15
200 + 15 = 215
What number is a multiple of 6?
25
13
60
44
a. 60
60 is a multiple of 6 because
6 x 10 = 60.
36 x 7
252
Sam has 100 cookies.
He wants to separate them into boxes of 8 cookies each.
How many boxes will be completely filled?
Sam will have
12 FULL boxes
with 4 cookies left over.
Ms. Baker has 17 cupcakes. She wants to share them equally among her 3 children so that no one gets more than anyone else. If she gives each child as many cupcakes as possible, how many cupcakes will be left over for Ms. Baker to eat?
2 cupcakes will be left over.
Solve using a blank array:
24 x 27
648
20 x 20 = 400 20 x 4 = 80
20 x 7 = 140 4 x 7 = 28
400 + 140 + 80 + 28 = 648
What is the 40th multiple of 5?
The 40th multiple of 5 is…
200
40 x 5 = 200
29 x 6
174
20 x 6 = 120
9 x 6 = 54
120 + 54 = 174
Emily has 59 flowers. She wants to put the flowers in 6 vases with the same number in each vase.
Part A:
What is the greatest number of flowers she can put in each vase?
Part B:
How many flowers will Emily have left over?
She will have
9 vases with 5 flowers left over.
Choose the numbers that make the sentence true.
The quotient of 175 and 4
is (a) _________
with a remainder of (b) _________ .
a. 43, 430, 433 (pick one)
b. 0, 3, 12 (pick one)
43 R 3
Which equation represents the larger array made by these two small arrays?
30 x 6 l 9 x 6 l
a. 36 x 6 = 216
b. 39 x 6 = 234
c. 25 x 6 = 150
B. 39 x 6 = 234
30 x 6 l 9 x 6
30 + 9 = 39 ---> 39 x 6
The class is skip counting by 70s. Each person takes turns saying the next number.
1st person 70
2nd person 140
3rd person 210
4th person
5th person 350
6th person 420
Which equation represents what the 4th person said?
A. 5 + 60 = 65
B. 5 x 60 = 300
C. 4 x 70 = 280
C. 4 x 70 = 280
The fourth person will say the number 280.