Adding and Subtracting Fractions
Find the Missing Fraction
Multiply Fractions
Better Buy
Fraction Word Problems
100

1/6 + 2 1/4 = 

2 5/12

100

1 5/6 + ____ = 2

1 5/6 + 1/6 = 2

100

1/3 of 60

1/3 of 60 = 20

100

Which is a better buy? 

4 cans for $3 or 8 cans for $6?

Both purchases are the same price per can.  Both are $0.75 per can. 

100

Mark drove 3/4 of a 36 km trip before he stopped to get gas for his car. How many kilometers had Mark driven at that point? Show your work using words, numbers, or labeled sketches.

¾ × 36 = 27

200

5/6 + 1/3 =

21/18 or 1 3/18

200

____ + 5/8 = 3/4

1/8 + 5/8 = 3/4

200

1/5 of 100

1/5 of 100 = 20 

200

Which is a better buy?

5 cans for $6 or 8 cans for $10?

5 cans for $6 is a better buy because 5 divided by 6 is 1R1.  $1 divided by 5 is $0.20 so each can is $1.20.  8 cans for $10 is $1.25. 

200

Abby is 5 1/2 feet tall. Craig is 5 1/3 feet tall. 

a Who is taller? 

b How much taller? Show your work.

Abby is taller by 1/6 of a foot. 
300

5/6 - 1/3 = 

9/18 or 3/6 or 1/2

300

3 1/4 - ____ = 1

3 1/4 - 2 1/4 = 1

300

1/3 of 27

1/3 of 27 = 9 

300

Which is a better buy? 

12 bags for $15 or 16 for $19.20

12 bags = $1.25 

16 bags = $1.20

12 bags for $15 is the better buy

300

Shawn made a mix of lettuce seeds to plant. Th e mix has 1/2 cup of green leaf seeds, 2 2/3 cups red leaf seeds, and 1 1/4 cups bronze leaf seeds. How many cups of seeds does Shawn have to plant? Show your work.

Shawn has 45⁄12 cups of seeds to plant. 

Example: ½ + 22⁄3 + 1¼ = 6⁄12 + 28⁄12 + 13⁄12 = 45⁄12

400

Write equivalent fractions with common denominators to solve: 

3 4/15 + 2 1/3 =

3 4/15 + 2 1/3 = 3 4/15 + 2 5/15 = 5 9/15

400

3 2/3 + ____ = 4

3 2/3 + 1/3 = 4

400

1/12 x 60

1/12 x 60 = 5

400

Which is a better buy?

20 bars for $23 or 8 bars for $10

20 bars for $23 = $1.25

8 bars for $10 = $1.25

There are the same

400

Andrea worked out by walking and running on a park trail. She walked 2/5 of the trail and then ran 1/4 of the trail. 

a.  How much of the trail had she covered? b. Did Andrea walk farther or run farther? c. How much farther?

a.  How much of the trail had she covered? Andrea covered 13⁄20 of the trail. 2⁄5 + ¼ = 8⁄20 + 5⁄20 = 13⁄20 

b. Did Andrea walk farther or run farther? Andrea walked farther. 

 c. How much farther?                      Andrea walked 3⁄20 of the trail farther than she ran. Work will vary. Example: 2⁄5 walked – ¼ ran = 8⁄20 – 5⁄20 = 3⁄20 

500

10/16 - 5/8 = 

10/16 - 5/8 = 10/16 - 10/16 = 0

500

____ + 2/3 = 5/6

1/6 + 2/3 = 5/6

500

3/4 of 60

3/4 of 60 = 45

500

What is the better buy?

12 cans for $10 or 9 cans for $9?

12 cans for $10 = $1.20

 9 cans for $9 = $1 

 9 cans for $9 is the better buy.

500

David ran 1 2 a mile down at the high school track and then walked 1 3 of a mile.

a. How far did David go in all? Use numbers, labeled sketches, or words to solve this problem.                             b.When Sara solved this problem, she got 2 5 of a mile for her answer. Is this a reasonable answer? Why or why not?

a. How far did David go in all? Use numbers, labeled sketches, or words to solve this problem.                             David traveled 5⁄6 of a mile in all.              

 c.  When Sara solved this problem, she got 2 5 of a mile for her answer. Is this a reasonable answer? Why or why not?         No Sara's answer is not reasonable.  David has to have gone more than ½ a mile because just the run alone was that much, but 2⁄5 is less than ½ .