Basic Ratios
Equivalent Ratios
Number Lines
Buying Stuff
Denning Trivia
200

What is a ratio?

A comparison between two numbers

200

Write an equivalent ratio to 1:2

2:4, 3:6, 4:8, 5:10, or 10:20

200

Fill in the missing numbers.

45, 55

200

You buy three bags of Takis for $9. How much is each bag?

9/3 = $3 per bag

200

What does Mr. Denning call Fortnite?

Fork-Knife

400

What are the three things you can put between two numbers in a ratio?

:, to, or /

400

What kind of math can you do to find equivalent ratios?

Multiplication or Division

400

What numbers should go on each of the smaller lines for cents and minutes?

Cents goes up by 40

Minutes goes up by 1

400

You can buy 4 teddy bears for $16. How much would it cost you to buy 7 teddy bears?

$4 each x 7 = $28

400

What color are the other Nike shoes that Mr. Denning wears on Fridays?

Green!

600

What is the ratio of pineapples to oranges?

What is the ratio of oranges to apples?

What is the ratio of apples to pineapples?

6:3 or 2:1

3:9 or 1:3

9:6 or 3:2

600

Write an equivalent ratio with lower numbers for 3:9

1:3

600

Surprise! Choose one person from your team to participate in a shooting competition! Shoot the rooster into the box!

Winner gets 600!

600

Which is the better buy and why?

The 44 oz Ketchup has a lower unit price!

600

What is Mr. Denning's middle name (starts with an "A") bonus if it's spelled correctly!!

Allen

800

What is the ratio of tennis balls to total pieces of equipment in this picture? Bonus if you reduce it to the base ratio!

2:10 or 1:5!

800

Are the following ratio equivalent?

4:6 and 12:18

25:5 and 5:1

1:5 and 5:15

3:4 and 9:16

Yes

Yes

No

No

800

How much Cocoa Powder should be used with 4 cups of milk?

How much milk should be used with 6 cups of Cocoa Powder?

How much powder should be used for 10 cups of Milk?

12 cups of cocoa poweder

2 cups of milk

30 cups of cocoa powder

800

6 avocados at the store costs $4.38. You need 15 avocados to make your famous guacamole. How much will this cost you?

$0.73 per avocado x 15 = $10.95

800

What country is Mr. Denning going for Spring Break? (Hint: it's also known as the Emerald Isle)

Ireland!

1000

Surprise! Choose one person from your table to compete in rock paper scissors against the other groups!

Winner gets 1000!

1000

Fill in the missing variables.

Blankets y = 6

Forks x = 15

You y = 16

Friend x = 36

1000

Make a double number line for the ratio 5 blueberries for 6 strawberries.

How many strawberries are needed in the fruit mix for 45 blueberries?

How many blueberries are needed when there are 18 strawberries?

If there are 44 total berries, how many of each kind of berry are needed?

54 strawberries

15 blueberries

20 blueberries and 24 strawberries

1000

You and your friend go to two different stores to buy the new fork-knife video game. Your friend pays $14 to unlock 5 new skins, while you pay $27 to unlock 12 new skins. Who got the better deal?

Your friend: $2.80 per skin

You: $2.25 per skin

You got the better deal!

1000

Mr. Denning ran a Marathon in the fall. Three questions:

What state was the marathon in? (Hint: they are known for their Cheese!)

What city was in? Bonus points for this one!

How far in a marathon in miles?

Wisconsin

Madison

26.2 Miles!