What is the value of the number in the hundreds place? 965
900
Tarek is solving 461 + 327 using partial sums. To find the partial sum of the tens, which numbers would he add?
60 + 20
60 + 30
40 + 30
10 + 70
60 + 20
What number should you decompose when subtracting?
The smaller number
On Monday, Kenji read 248 pages of a book. On Tuesday, he read 175 pages. How many pages did Kenji read over the two days?
248+175=423
Odd+Odd=
Odd+Even=
Even+Even=
Odd+Odd=Even
Odd+Even=Odd
Even+Even=Even
What is seven thousand, three hundred ninety-eight written in standard form and expanded form?
Standard form:
Expanded form:
7,398
7,000 + 300 + 90 + 8
Decompose each addend then add. 224 + 134
200 + 100 = 300
20 + 30 = 50
4 + 4 = 8
300 + 50 + 8 = 358
Decompose to subtract. 987-654
987-600=387
387-50=337
337-4=333
Lukas saved $739. Dane saved $284 less than Lukas. How much did Dane save?
739-284=455
Write the subtraction problem as an addition problem.
657-293=
293 + ? = 657
Which of the following correctly shows rounding to the nearest ten?
288 → 300
357 → 360
384 → 390
425 → 420
357 → 360
Decompose each addend then add. 722 + 169 =
700 + 100 = 800
20 + 60 = 80
2 + 9 = 11
800+80+11= 891
Decompose to subtract.
Kelvin wins 508 tickets while playing arcade games. He uses 347 tickets to get a prize. How many tickets does Kelvin have left?
261 tickets
241 tickets
161 tickets
151 tickets
508-300=208
208-40=168
168-7=161
161 tickets left
The school cafeteria gets 247 apples and 289 oranges to serve for lunch. During the week, students eat 352 pieces of fruit with their lunch. How many pieces of fruit are left?
105 pieces of fruit
184 pieces of fruit
310 pieces of fruit
394 pieces of fruit
247+289=536
536-352=184
184 pieces of fruit
Look at the bar diagram.
Use the bar diagram to help you find the unknown number in two ways.
381 + __ = 547
547 − __ = 381
381 + 166 = 547
547 - 166 = 381
Victor’s car needs $1,472 worth of repairs. His sister says that amount is about $1,500 in repairs. Which best describes how she came up with her estimate?
1. She rounded to the nearest one.
2. She rounded to the nearest ten.
3. She rounded to the nearest hundred.
4. She rounded to the nearest thousand.
3. She rounded to the nearest hundred.
Adjust the numbers then add. 123 + 443
123 → 120 (-3)
443 → 446 (+3)
120 + 446 = 566
OR
123 → 126 (+3)
443 → 440 (-3)
126 + 440 = 566
Adjust to subtract. 169-153
169 → 170 (+1)
153 → 154 (+1)
170-154=16
Meredith collects coins. She has 278 coins from countries in Europe. She has 443 coins from other countries. How many coins does she have altogether?
721 coins
711 coins
621 coins
611 coins
278+443=721
721 coins
On Monday, Ellie jumps the rope 213 times. Then she rests. After resting, she jumps the rope 324 times. Then she rests. Finally she jumps the rope 186 times. Look at the expressions. Which expressions show how to find the total number of jumps? Choose all that apply.
324 + 186 + 213
213 + 186 − 324
186 + 213 − 324
213 + 324 + 186
324 + 186 + 213
213 + 324 + 186
Cassie wants to estimate the difference between two numbers. First, she rounded both numbers to the nearest hundred. Then, she subtracted her two rounded numbers to get 700.
Which expression could be the original subtraction problem Cassie started with? Choose all that apply.
782 − 125
937 − 149
941 − 251
852 − 163
782 − 125
852 − 163
Adjust the numbers then add. 339 + 124
339 → 340 (+1)
124 → 123 (-1)
340 + 123 = 463
Decompose to subtract. Hector is reading a book with 542 pages. He has already read 299 pages. How many pages are left to read?
241 pages
243 pages
341 pages
343 pages
542-200=342
342-90=252
252-9=243
243 pages
Leah made 308 hair bows. She gave 142 bows to her sister. Then Leah made 169 bows. How many bows does she have now? Show your work. Use a letter to represent the unknown.
308-142=a
a=166
166+169=b
b=335
A librarian has an even number of new books to put in two bookcases. Tell if each arrangement is possible with an even number of books to put on the shelves. Choose ALL that apply.
1. Bookshelf A:Even Bookshelf B:Odd
2. Bookshelf A:Odd Bookshelf B:Odd
3. Bookshelf A:Even Bookshelf B:Even
2. Odd+Odd=Even
3. Even+Even=Even