Finding Unit Rate
Solving Proportions
Solving Proportions (word problems)
Finding the Constant of Proportionality
Writing the Equation of a Proportional Relationship
100

Liam buys 4 notebooks for $8. What is the unit rate, or cost per notebook? 

$2 per notebook

100

Solve the proportion below using cross multiplication.

_2   =    x   

 5         10

x=4

100

A recipe uses 3 cups of flour to make 12 muffins.
How many cups of flour are needed to make 8 muffins? Include units!

2 cups of flour

100

A florist charges $45 for 15 bouquets.
Let k represent the constant of proportionality (cost per bouquet).
What is k? Include units!

3 dollars per bouquet

100

Write an equation of a graph that has a constant of proportionality of k=5.

y=5x

200

A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

60 miles per hour

200

Solve the proportion below using cross multiplication.

 7   =    21   

 r           9

r=3

200

A car travels 180 miles in 4 hours. How far can the car travel in 7 hours at the same speed? Include units!

315 miles

200

State the constant of proportionality of the data in Table #1 shown.

k=2.50

200

A factory produces 480 pencils per 8 hours. Find the constant of proportionality (pencils per hour) then write the equation that represents this relationship.

y=60x

300

A factory produces 1,200 pencils in 5 hours. What is the unit rate of pencils per hour?

240 pencils per hour

300

Solve the proportion below using cross multiplication.

 z   =    6   

 8        15

z=3.2

300

If 5 pens cost $3.75, how much do 8 pens cost? Include units!

$6.00

300

State the constant of proportionality of the data in Table #2 shown.

k=15

300

Write the equation that represents the proportional relationship shown in the table.

y=75x

400

Sophia runs 6.4 miles in 0.7 hours. What is her average speed in miles per hour? Round to the nearest whole number.

9 miles per hour

400

Solve the proportion below using cross multiplication. Round your answer to the nearest tenth.

 5.6   =    8.25   

  x             12

x=8.1

400

A baker makes 20 cookies per hour. How many cookies can he make in 3.5 hours? Include units!

70 cookies

400

State the constant of proportionality of the data in Graph #1 shown.

k=2

400

Write the equation that represents the proportional relationship shown in the graph.

y=2x

500

A printer uses 45 ounces of ink to print 9,000 pages. What is the unit rate in ounces per page? Write your answer as a decimal.

0.005 ounces per page

500

Solve the proportion below using cross multiplication.

48 =    y   

          16

y=768

500

A car travels 250 miles in 4.5 hours. At the same rate, how far can it travel in 7.3 hours? Round your answer to the nearest tenth and include units!

405.6 miles

500

State the constant of proportionality of the data in Graph #2 shown.

k=1

500

Write the equation that represents the proportional relationship shown in the graph.

y=2x