Module 5 Rates/Unit Rates
Module 6 Measurements
Module 7 Percent
Mod 5-7
Random
100

Henry needs 13.5 cups of flour to make 6 batches of cookies. How many cups does he need per batch? 

1 batch = 2.25 cups 

100

If 1 pound = 16 ounces, how many pounds are in 112 ounces? 

7 pounds. 

100

Brian scored 45% on his math test. How many questions did Brian get correct if there were 60 questions? 

27 questions correct. 

100

Riley bought a jacket that costs $25.99. Tax in Hawaii is about 4%. How much is the tax? Round answer to the nearest cent. How much did Riley pay all together?  

25.99 x 0.04 = 1.04

25.99 + 1.04 = $27.03

100

Name all of the Hawaiian Islands 

Oahu, Big Island, Maui, Kauai, Molokai, Niihau, Kahoolawe, Lanai

200

Sam runs 4 miles in 38 minutes. How long does it take her to run 12 miles? 

114 minutes 

200

180 food items were sold at a basketball game. 57 pizzas, 78 hot dogs, and 45 hamburgers. What angle measure is needed for pizzas? 

114. 

200

Pam has 13 hoodies, and 4 sweaters. What is the percent of hoodies to all clothes? 

13 / 17 = 76%

200

Brandy got extra credit on her project and received 105%. If the project was out of 50 points. How many extra credit points did Brandy receive? 

2.5 extra points. 
200

What were some things that were left in the tombs in the pyramids? 

Jewelry, furniture, weapons, food. 

300

Mr. Blanco uses 15.75 yards of fabric to make 7 costumes. How much fabric does he need to make 5 costumes? 

11.25 yards of fabric 

300
If 1 km = 1000 m, how many km are in 2.4 m?

0.0024 km

300

In a baseball tournament, there were 30 teams. After the first day, 20% of the teams were eliminated. How many teams are left? 

24 teams remain. 

300

Ethan and his 4 friends played a 5 v 5 basketball game. At the end, Ethan's team scored 90 points. His team scored 60% of the points. How many points did Ethan score? 

36

300

When I am changing something in an experiment, what type of variable is that? 

Independent variable 

400

Apples cost $16 for 4 pounds. If you pay $27.20 for apples, how many pounds did you buy? 

6.8 pounds 

400

An elevator can hold up to 1,816 kg. How many 160 pound boxes can the elevator hold? 

1 pound = 0.454 kg

25

400

In a survey, 36% of students said their favorite subject is Language Arts. If 63 students said their favorite subject is Language Arts, how many students were surveyed? 

175

400

On a football field, from end-to-end, it is 120 yards. What is 25% of the football field in feet? 

120 yards = 360 feet

360 x 25 /100 = 90 feet. 

400

What were the investigations or activities we did during the Potential and Kinetic energy lessons? 

Rocket, tuning fork, ipad, trucks, card car

500

Danny wants to buy a bike that costs $208. He earns $48 for washing 3 cars. How many cars does he need to wash to buy his bike? 

13 cars. 

500

If $1 = 1200 yen. How many dollars is equal to 1 yen? Round answer to the nearest cent. 

0.083 = 0.08

500

A group of 4 friends surprise their friend to a dinner. The cost would be $12.80 per person. After dinner, the tip was 20%. The four friends wanted to split the tip evenly. How much did they each pay for tip? 

$3.20

500

In Alaska, 1 out of 5 people are under the age of 21. If Alaska has a population of 1,000,000 people. How many are people are under the age of 21? 

200,000 people 

500

Unscramble the word

nedtircoi

direction