Nearest 10
Nearest 100
Addition/Subtraction
Estimation
Other
100

Round 667 to the Nearest Ten

670

100

Round 766 to the nearest 100

800

100

Solve this addition problem: 

780 + 289 =

780 + 289 = 1,069

100
Estimate the sum: 

(Round the to the nearest 10) 

432 + 639 = s

432 rounds to 430 

639 rounds to 640 

430 + 640 = s 

430 + 640 = 1,170 

100

Write an addition problem that has the same sum as 438 + 212 

Use the GIVE AND TAKE strategy: 

Take away 2 from 212: 212-2= 210 

Give that 2 to the other number, 438: 

438 + 2 = 440 

440 + 210 = 650 

(438 + 212 = 650) 

200

Round 228 to the nearest ten

230

200

Round 429 to the nearest 100

400

200

Solve this subtraction problem: 

238 - 219 = 

238 - 219 = 19

200

Estimate the sum: 

(Round the to the nearest 100) 

445 + 129 = s

445 rounds to 400 

129 rounds to 100 

400 + 100 = 500 

200

Write a subtraction problem that has the same difference as 123 - 109 

CONSTANT DIFFERENCE 

Take 9 away from both numbers 

123 - 9 = 114 

109 - 9 = 100 

114 - 100 = 14 

(123 - 109 = 14) 


300

Round 314 to the nearest ten

310

300

Round 535 to the nearest hundred

500

300

Solve this addition problem: 

285 + 589 = 

285 + 589 = 874

300

Estimate the sum: 

(Round the to the nearest 10) 

219 + 226 = s

219 rounds to 220 

226 rounds to 230 

220 + 230 = 450

300

Write an addition problem that has the same sum as 236 + 114 

GIVE AND TAKE 

Take 4 from 114: 114 - 4 = 110 

Give that 4 to the other number, 236: 236 + 4 = 240 

240 + 110 = 350 

(236 + 114 = 350) 

400

Round 445 to the nearest ten

450

400

Round 854 to the nearest hundred

900

400

Solve this subtraction problem: 

280 - 127 = 

280 - 127 = 153

400

Estimate the sum: 

(Round the to the nearest 100) 

528 + 376 = s

528 rounds to 500 

376 rounds to 400 

500 + 400 = 900

400

Write a subtraction problem that has the same difference as 436 - 208 

CONSTANT DIFFERENCE 

Take 8 away from each number 

436 - 8 = 428 

208 - 8 = 200 

428 - 200 = 228 

(436 - 208 = 228) 

500

Round 1,765 to the nearest ten

1,770

500

Round 980 to the nearest hundred

1,000

500

Solve this subtraction problem: 

874 - 456 = 

874 - 456 = 418

500

Estimate the sum: 

(Round the to the nearest 10 and nearest 100) 

283 + 218 = s

Tens place: 

283 rounds to 280, 218 rounds to 220 

280 + 220 = 300

Hundreds place: 

283 rounds to 300, 218 rounds to 200 

300 + 200 = 500