Estimation
Equations
Fact Families
One Step Problems
Two Step Problems
100

Estimate the answer.

480 + 96 = ?

500 + 100 = 600

100

147 + 65 = ?

212

100

Look at the answer choices below.  Three of the number sentences belong to the same fact family.  Which number sentence does not belong?

24 - 16 = 8

24 - 8 = 16

24 + 16 = 40

16 + 8 = 24

24 + 16 = 40

100

What is the sum of 154 and 237?

154 + 237 = 391

100

Stone Hill Elementary School collected canned goods for charity.  The third grade team collected 742 canned goods.  The first grade team collected 213 canned goods and the second grade team collected 143 canned goods.  How many more canned goods did the third grade team collect than the first and second grade teams combined?

143 + 213 = 356

742 - 356 = 386 canned goods 

200

Estimate the answer.

943 - 52 = ?

900 - 100 = 800

200

Solve using the expanded form.

338 + 164 = ?

300 + 30 + 8

100 + 60 + 4

400 + 90 + 12 = 502

200

Complete the Fact Family

27, 79, ___

27 + 79 = 106

79 + 27 = 106

106 - 79 = 27

106 - 27 = 79

200

What is the difference between 672 and 428?

672 - 428 = 244

200

The elves made 94 toys last night and 49 toys today.  They were wrapping the toys up and a box fell and 8 toys got broken.  How many toys are left?

94 + 49 = 143

143 - 8 = 135 toys

300

Estimate the answer.

623 + 479 = ?

600 + 500 = 1,100

300

Solve using the expanded form.

836 - 268 = ?

700 + 120 + 16

200 + 60 + 8

500 + 60 + 8 = 568

300

Chan used the fact 4 + 7 = 11, to help solve a different problem.  What subtraction could she use this equation to solve?

11 - 4 = 7

OR

11 - 7 = 4

300

During the two week-long food drive, West Elementary collected 524 cans and 253 boxes.  How many items did they collect altogether?

524 + 253 = 777 item

300

There are 225 students in the third grade, 143 students in the second grade and some students in the first grade.  There are 583 students all together.  How many students are in the first grade?

225 + 143 = 368

583 - 368 = 215 students

400

Estimate the answer.

905 - 628 = ?

900 - 600 = 300

400

Solve using the expanded form.

761 + 139 = ?

700 + 60 + 1

100 + 30 + 9

800 + 90 + 10 = 900

400

Use a number line using the count on strategy to solve the equation.

523 - 285 = ?

400

It takes three hundred gallons of water to fill the small pool in Jamie's backyard.  His dad is using the water hose to add almost the entire amount, but the pool still needs 80 more gallons to be full.  How much water did Jamie put in the pool?

300 - 80 = 220 gallons

400

Our class made 325 snowflakes to decorate our room.  We put 128 snowflakes on the windows.  Then we decided to put 76 snowflakes on the door.  How many snowflakes do we have left?

325 - 128 = 203

203 - 76 = 127 snowflakes

500

Estimate the answer.

734 - 461 = ?

700 - 500 = 200

500

Solve using the expanded form.

545 - 385 = ?

400 + 140 + 5

300 + 80 + 5

100 + 60 + 0 = 160

500

Use number line to solve the following equation using the count on strategy.

873 - 562 = ?

500

In a long jump competition, George jumped 238 cm.  The winner jumped 275 cm.  How much further was the winning jump?

275 - 238 = 37 cm

500

We collected 735 cans for the food drive on Monday and 287 cans on Friday.  Throughout the week 1324 cans were collected.  How many cans were collected between Tuesday and Thursday?

735 + 287 = 1,022

1,324 - 1,022 = 302 cans