Express the ratio in simplest form
14/35
2/5
What is the unit rate in miles per hour of a car that travels 6 miles in 2 hours. Don't forget to write your units!
3 miles per hour
What does the value "k" stand for
unit rate, constant of proportionality
Are they equivalent ratios?

bsf
best friend
What is the ratio
32/6
in simpliest form
16/3
Compute the unit rate:
3/4
pound of oranges for $0.60. Express the unit rate as dollars per pound
$0.80 per pound
Given the equation
y=2/5x
what is the constant of proportionality?
2/5
Solve for x

term for an obnoxious, angry, or entitled person
Karen
A recipe uses 3/4 cup oil for every
2 1/2
cups flour. What is the unit rate of oil to flour?
3/10 cup of oil per cup of flour
Determine what is the better buy for the following:
12 car washes for $100 or 5 car washes for $45
12 car washes for $100
does the table show a proportional relationship? If so, what is the unit rate 
yes, 4
Is it proportional? 
No
To end communication or contact with someone without warning
ghosting
The ratio of boys to girls in a class is 7:9. If there are 28 boys, how many students are in the class?
36 girls
Which of the following is the better buy AND by how much? 20 bananas for $5 or 90 bananas for $27
20 bananas for $5 by $0.05
The graph below shows the cost of buying gas at a gas station. What is the price for 1 gallon of gas?

At a recent party, it cost $9.50 for refreshments for 10 guests. At this rate, how much would it cost to have refreshments for 80 guests?
$76
A person (usually female) deemed impressive or praiseworthy
queen
A machine mixes chemicals A and B in a ratio of 5:8. If a tank contains
7 1/2
gallons of chemical A, how many gallons of chemical B should be in the tank?
12 gallons of chemical B
where x=1
What would be the equation the represents the proportional relationship shown below?

y=2x
Ryan reduced the size of a painting to a width of 3.3 in. What is the new height if it was originally 32.5 ft tall and 42.9 ft wide?
2.5 in
Shocked, amazed, or at a loss for words
gagged