Unit Rates
Proportions
Percent Problems
Proportional Relationships
Previous Units
100

Amy drove to her mother's house, which is 204 miles away. If it took 3 hours, what was her average speed?

What is 68 miles per hour

100

Mei's office recycled a total of 12 kilograms of paper over 6 weeks. After 20 weeks, how many kilograms of paper will Mei's office have recycled?

What is 40 kilograms

100

25% of 30? 

7.5

100

What are the 2 traits of a proportional graph?

A straight line and goes through the origin (0,0). 

100

Solve. (-3) + 17

What is 14. 

200

4 gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?

What is $4.20 per gallon

200

Brody jarred 12 liters of jam after 3 days. How much jam did Brody jar if he spent 9 days making jam?

What is 36 kilograms

200

Mr. Green works as the art teacher at Hamburg Summer Day Camp. Six hundred campers participate in the camp every day. Yesterday Mr. Green helped 6 campers on an art project. What percent of the campers did Mr. Green help yesterday?

1%

200

When the price of an item decreases, name three terms it can be called.

What is Markdown, Discount, or Sale. 

200

Solv:e 4-(-19)

What is 23.

300

A T-shirt launcher can launch 5 shirts in 20 minutes. What is the rate in shirts per hour?

What is 15 shirts per hour

300

Elizabeth grew 10 plants with 2 seed packets. With 3 seed packets, how many total plants can Elizabeth have in her backyard?

What is 15 plants

300

Shalinda wants to leave an 18% tip for her meal. If her meal cost $25.10, what should be the total she pays, including the tip?

$29.62

300

A television time slot has 4 minutes of commercials for every 11 minutes of programming. This rate is constant. a. If a television program is 88 minutes long, how many minutes of commercials should a viewer expect?

What is 32 minutes of commercials.

300

Solve: 2x + 8 = 20. 

What is x= 6.

400

Ashley needs to rider her bike to her friend's house 96 miles away. She is riding at a rate of 15 miles per hour. She has 6 hours to get there. Will she make it in time?

What is No. It will take her 6.4 hours.

400

Carol spends 17 hours in a 2-week period practicing her culinary skills. How many hours does she practice in 5 weeks?

What is 42.5 hours.

400

Karen buys a sweatshirt for $30. The sales tax in her state is 7%. What is the total amount Karen will pay for the sweatshirt, including sales tax?

$32.10

400

Each week, Best Foot Forward orders 8 boxes of socks for every 3 cases of shoes. This rate is constant. If the store orders 96 boxes of socks one week, how many cases of shoes would it order?

What is 36 cases of shoes. 

400

Solve the inequality: -8x - 27 < 5

What is x > -4

500

Which is the best buy: 6 shirts for $25.50 or 4 shirts for $18?

What is 6 shirts for $25.50

500

Mary reduced the size of painting to a width of 3.3 in. What is the new height if it was originally 32.5 in tall and 42.9 in wide?

What is 2.5 in

500

Kevin has $24 to buy a gift for his cousin. He found a gift for $22. With 5% sales tax added on, will Kevin have enough money to buy the gift? If so, how much will he pay?

Yes; he will pay $23.10.

500

The term, "Constant of Proportionality", is a fancier term for what? 

What is unit rate. 

500

Solve d = rt for t. 

What is t = d/r.