Josh has 25 Oreos he wants to share between himself and 4 friends. How many Oreos will each friend recieve?
Division
Ms. Smith wants to purchase 3 pounds of grapes. Grapes are on sale for $2.85 a pound. How much money will Ms. Smith spend on grapes?
$8.55
What is 3.12 divided by .26?
12
What is the product of 2/3 and 1/4? Draw a model to solve.
2/12
What is 4 divided by 1/5? Write an equation and draw a model to solve.
20
Ms. Turner wants to buy 3 bones for Storm. Each bone costs $5. How much will the total amount of bones cost?
Multiplication
What is the product of 2.5 and 4.14?
10.35
Ms. York has a stack of Crayola marker boxes that is 4 inches tall. One box of markers is .25 inches in thickness. How many boxes of markers are in the stack?
4 boxes of markers.
Violet has 3/8 yard of ribbon. She uses 3/4 of the ribbon to wrap a gift for her friend. How many yards of ribbon does Violet use to wrap the gift?
9/32 yards
Dakota has 3 pounds of bread dough. She splits the dough into 1/3 pound loaves before putting them in the oven. How many loaves does Dakota make?
9 loaves
Robert has 3/4 of a pizza. He wants to share it with a friend. How much of the pizza will him and his friend eat?
Multiplication
Josie is buying apples to treat her horses. She needs 4 pounds of apples. A pound of apples costs $1.27. Josie wants to know the total cost of the apples.
$8.68
Lily has 1.44 pounds of gummy worms. She puts the gummy worms into bags that each hold .09 pounds. How many bags does Lily use to hold the gummy worms?
16 bags
Kaleb is making rectangular stickers to sell. Each sticker is 2/6 of a foot long and 1/4 of a foot wide. What is the area of the stickers?
2/24 feet squared.
Solve 1/4 divided by 6 using a model.
1/24
Adelaide is making pancakes. Each pancake uses 1/3 cup of pancake batter. How many pancakes can she make with 5 cups of batter?
Division
Makenzie walks 1.6 miles on Saturday. On Sunday, she walks 2.25 times longer than she did on Saturday. How many miles did Makenzie walk on Sunday?
3.6 miles
Lucas spent $10.74 on Prime sports drinks. The price of one Prime is $1.79. How many drinks did Lucas purchase?
6 drinks
What is the product of 3/5 and 2/3? Draw a model to solve.
6/15
Emmett buys a 1/3 pound package of cheese. There are 8 pieces of cheese in the package. Each slice is the same weight. What fraction of a pound is one slice of cheese?
1/24
Marley has 50.4 percent battery on his iPad. He wants to watch 45-minute episodes on Netflix. Each episode uses 5.6 percent battery. How many episodes can Marley watch before his iPad dies?
Division
What is the product of 2.8 and 3.92?
10.976
What is 2.8 divided by 0.35?
8
A bar that measures 5 inches long is divided into 3 equal parts. What is the length of one of those parts? Write an equation and solve.
5/3 inches or 1 2/3 inches
Eliana is filling flower pots with soil. She has 8 bags of soil. Each flower pot holds 1/2 of a bag. How many flower pots can Eliana fill?
16 flower pots