54:24
Ryan skips rope 165 times in 55 seconds. Write this rate as a unit rate.
_____ skips per second
3 skips per second
How can you tell if ratios on a graph are equivalent?
You can draw a diagonal line through all the points.
A survey found that for every 6 people who preferred vanilla yogurt, there were 5 people who preferred peach yogurt. Complete the table.
Vanilla 12 30 48 66
Peach ___ 25 ___ ___
Vanilla 12 30 48 66
Peach 10 25 40 55
Eddie is laying out tiles to make a design. He will use 1 black tile for every 4 white tiles to have a total of 25 tiles in the design. How many of each color tile will Eddie use?
5 black tiles and 20 white tiles
Tammy rides her bike 5 miles in 40 minutes. Enter the answer to complete the sentence.
The unit rate is _______ minutes per mile.
8 minutes per mile
Are these ratios equivalent?
3:7 and 9:28
No
3:7 and 9:21 would be equivalent
The table shows the costs for different numbers of sandwiches. Each sandwich costs the same amount.
sandwiches 3 5 b 9
cost ($) $18 a $42 c
Write the ordered pairs for a, b and c
5, $30 7, $42 9, $54
There are 25 students in the Jazz ensemble, 18 students in Drama Club and 40 students in Tech Club.
What is the ratio of the number of students in the jazz ensemble to the number of students in the tech club? Write the ratios in 3 different forms.
25:40, 25 to 40, 25/40
Snacks and More sells a 3 pound bag of mixed nuts for $15.75. What is the unit price?
$5.25 per pound
Two runners burn calories at different rates while jogging. Runner A burns 12 calories per minute and Runner B burns 90 calories every 10 minutes. Do the two runners burn calories at the same rate?
No. Runner B burns 9 calories per minute.
Brand A contains 4 grams of protein per serving. Write the ordered pairs for 1, 2, 3 and 4 servings.
1, 4 2, 8 3, 12 4, 16
Out of 75 students, 36 buy their lunch. What is the ratio of students who buy their lunch to students who bring a lunch?
36:39
Which is a better deal? Option A: 5 pounds of beef for $20 or Option B: 3 pounds of beef for $9?
Option B
Office Bargains sells 200 pens for $8.00 or 270 pens for $9.45. Choose the correct statement:
A: Buying 200 pens is a better buy because it has a lower unit price.
B: Buying 270 pens is a better buy because it has a lower unit price.
B
An art supply store sells different packages of colored pencils and markers. Package A has a 7:2 ratio of colored pencils to markers. Complete the table.
Colored Pencils: ____ ____ _____
Markers: 2 4 6
7 14 21
A jar contains 13 pennies, 9 nickels, 10 dimes and 8 quarters. What is the ratio of coins worth at least 10 cents to the total number of coins?
18:40
Find the Unit Rate
180 gallons in 24 minutes
7.5 gallons per minute
Complete the missing part of the ratio to make them equivalent
12:40
3:____
10
Which axis on a coordinate plane do you graph first?
x