Ratios
Rates
Equivalent Ratios
Tables and Graphs
100
At the school carnival, participants win 54 small prizes and 24 large prizes. What is the ratio of small prizes to large prizes?

54:24

100

Ryan skips rope 165 times in 55 seconds. Write this rate as a unit rate.


 _____ skips per second

3 skips per second

100

How can you tell if ratios on a graph are equivalent?

You can draw a diagonal line through all the points. 

100

A survey found that for every 6 people who preferred vanilla yogurt, there were 5 people who preferred peach yogurt. Complete the table.

Vanilla  12   30    48    66

Peach   ___ 25   ___   ___

Vanilla   12   30   48   66

Peach    10   25    40  55

200

Eddie is laying out tiles to make a design. He will use 1 black tile for every 4 white tiles to have a total of 25 tiles in the design. How many of each color tile will Eddie use?

5 black tiles and 20 white tiles

200

Tammy rides her bike 5 miles in 40 minutes. Enter the answer to complete the sentence. 

The unit rate is _______ minutes per mile.

8 minutes per mile

200

Are these ratios equivalent? 

3:7   and    9:28

No

3:7 and 9:21 would be equivalent


200

The table shows the costs for different numbers of sandwiches. Each sandwich costs the same amount.

sandwiches    3      5      b      9

cost ($)       $18    a     $42   c

Write the ordered pairs for a, b and c

5, $30     7, $42    9, $54

300

There are 25 students in the Jazz ensemble, 18 students in Drama Club and 40 students in Tech Club.

What is the ratio of the number of students in the jazz ensemble to the number of students in the tech club? Write the ratios in 3 different forms. 

25:40, 25 to 40, 25/40

300

Snacks and More sells a 3 pound bag of mixed nuts for $15.75. What is the unit price?

$5.25 per pound

300

Two runners burn calories at different rates while jogging. Runner A burns 12 calories per minute and Runner B burns 90 calories every 10 minutes. Do the two runners burn calories at the same rate?

No. Runner B burns 9 calories per minute. 

300

Brand A contains 4 grams of protein per serving. Write the ordered pairs for 1, 2, 3 and 4 servings.

1, 4     2, 8     3, 12     4, 16

400

Out of 75 students, 36 buy their lunch. What is the ratio of students who buy their lunch to students who bring a lunch?

36:39

400

Which is a better deal? Option A: 5 pounds of beef for $20 or Option B: 3 pounds of beef for $9?

Option B

400

Office Bargains sells 200 pens for $8.00 or 270 pens for $9.45. Choose the correct statement:

A: Buying 200 pens is a better buy because it has a lower unit price.

B: Buying 270 pens is a better buy because it has a lower unit price.

B

400

An art supply store sells different packages of colored pencils and markers. Package A has a 7:2 ratio of colored pencils to markers. Complete the table.

Colored Pencils: ____   ____   _____

Markers:            2          4         6

7         14       21

500

A jar contains 13 pennies, 9 nickels, 10 dimes and 8 quarters. What is the ratio of coins worth at least 10 cents to the total number of coins?

18:40

500

Find the Unit Rate

180 gallons in 24 minutes

7.5 gallons per minute

500

Complete the missing part of the ratio to make them equivalent

12:40

3:____

10

500

Which axis on a coordinate plane do you graph first?

x