Ratio
Rate
Unit Rate
Percent
Conversions
100

The ratio of pencils to erasers in a box is 3 : 2. If the box has 30 erasers, how many pencils are in the box?


What is 45?

100

A snack mix is made using pretzels and raisins in a ratio of 3 to 2.
If a bag contains 15 pretzels, how many raisins should it contain?

What is 10 raisins?

100

A store sells 6 apples for $9.
What is the cost per apple?

What is $1.50 per apple ?

100

In a school, 60% of the students bring lunch from home. If the school has 500 students, how many bring lunch from home?

What is $300? 

100

A ribbon is 250 centimeters long.
How many meters long is the ribbon? (1m = 100 cm)

What is 2.5 meters? 

200

Brianna has a bag of red and green sweets. The ratio of red sweets to green sweets is 3:4. If Brianne’s bag has 120 green sweets, how many sweets altogether are there?

What is 210? 

200

A photo is originally 8 inches wide and 4 inches tall. It is scaled so the height becomes 2 inches. What is the new width?

What is 4 inches? 

200

Which is the best deal?

 A. Snack Pack: 20 oz for $5.00 

B. Family Pack: 40 oz for $12.00

 C. Jumbo Pack: 50 oz for $15.00

 D. Mini Pack: 10 oz for $3.50

What is A? 

200

At Ricardo's Hats, 45% of the 80 hats are baseball caps. How many caps in the store are not baseball caps?

What is 44? 

200

Rosa runs at a constant speed of 6 kilometers per hour. How long will it take her to run 18 kilometers? 

(1 hour = 60 minutes)

What is 180 minutes? 

300

The ratio of boys to girls in a club is 5 : 4. Which statement is true? 

A. Girls are 5 out of every 9 students. 

B. Boys are 5 out of every 9 students. 

C. There are more girls than boys. 

D. Girls are twice as many as boys.

What is B? 

300

Dylan types at a rate of 42 words per minute.
How many words can he type in 5 minutes, and how do you know the rate stays constant?

What is 210 words? 

300

A machine prints 12 pages in 4 minutes. How many pages can it print in 10 minutes?

What is 30? 

300

A survey found that 35% of students prefer vanilla ice cream, 25% prefer chocolate, and the rest prefer strawberry. If 320 students responded, how many prefer strawberry?

What is 128?

300

Kayllie reduced the size of a rectangle to a height of 8 inches. What is the new width if it was originally 4 feet wide and 2 feet tall? (Hint: 1 foot = 12 inches)

What is 16 inches? 

400

Gift bags are made with pencils and erasers in a ratio of 3 : 2.
Students used 45 pencils.

How many erasers should have been used?

What is 30? 

400

Michaela and Lucas both ran for class treasurer at their middle school. The ratio of votes for Michaela to votes for Lucas was 3:1. Select all of the statements that are true.                                                        a. For every 5 votes Lucas got, Michaela got 10 votes.                                                                  b. Michaela got 3 out of every 4 votes.                      c. Lucas got 1 out of every 3 votes.                          d. Lucas got 1/4 of all the votes.                              e. Out of 32 votes, Michaela got 24.

What is B, D, E? 

400

A lemonade stand sells 36 cups of lemonade at $1.25 each. Ingredients cost $18.00.  What is the profit?

What is $27? 

400

A book fair has 240 books. 25% of them are science books. How many books are not science books?

What is $180?

400

A car drives 50 miles per hour. How fast is the car traveling in meters per hour? 1 mile = 1.61 km 1 km = 1,000 meters

What is 80,500?

500

A recipe for trail mix uses peanuts and chocolate chips in a ratio of 4 : 3.
Jamal uses 28 peanuts and 24 chocolate chips.

Is Jamal following the same ratio?

A. Yes, because both amounts were multiplied by 7
B. Yes, because both amounts were multiplied by 6
C. No, because the ratio 28 : 24 is not equal to 4 : 3
D. No, because the ratio should be 28 : 21

What is C?

500

A printer produces 90 flyers in 6 minutes on “Fast Mode.”
On “Quality Mode,” it prints 120 flyers in 10 minutes.

Which mode prints faster, and by how many flyers per minute?

What is Fast mode,  by 3 flyers per minute? 

500

Madison and her dad went to see a movie. Her dad asked her to buy a popcorn. To impress her dad with her knowledge of math, she decided to buy the best deal. Which size of popcorn should she buy? A. Mega Bag: 32 oz. for $10.24 C. Giant Bag: 24 oz. for $6.00 B. Medium Bag: 16 oz. for $4.48 D. Kid’s Bag: 8 oz. for $2.40

What is C? 

500

A jacket costs $80, and the store is offering 25% off.
What is the sale price of the jacket?

What is $60?

500

A student averages 45 miles per hour on a trip. What was the student’s speed in meters per hour? (Hint: 1 mile = 1.61 kilometers; 1 kilometer = 1000 meters)

What is 72, 450 m/h