28 x 9
252
3.4 x 6
20.4
This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.
61 miles per hour
What is 3/4 in percentage form?
75%
2 rabbits and 2 giraffes were found walking in the zoo. How many legs do they have in all?
16 legs
87 x 5
435
1/5 x 25
5
Apples are being sold for 5 for $4. Find the unit rate.
**Make sure you have your label included!
$0.80 per apple
5 is what percentage of 10?
50%
I went to Texas Roadhouse and my bill was $168. If I left a 20% tip, how much would I tip?
$33.60
40 x 29
1,160
What is the decimal form of 4/5?
Five lemons cost $1.80, what is the cost per lemon?
$0.36
9 is what percentage of 45?
20%
A $50 dress is on sale for 30% off. How much does the dress cost after the discount?
$35
56 x 32
1,792
23.64 x 8
189.12
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?
$4.20
In a vote, 29 out of 31 people wanted ice cream. What percent wanted ice cream?
**Round to the tenths place**
93.5%
When is our last day of school for the 2023-2024 school year?
May 23rd
324 x 23
7,452
What is the decimal for 2/3?
.6 repeating
Erica babysits for 4.5 hours and is paid $27. How much does she make per hour?
$6
What is 85% of 38?
32.3
When is Mrs. Abney's birthday?
February 26th