unit rate
proportions
complex fractions
writing ratios
random
100

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

25

100

What is the Constant of proportionality 

9

100

Kendall used 1/2 of a bag of seed to plant 1/10 of her garden. How many bags will Kendall use to plant her garden?

5

100

For every 5 boys there are 3 girls in the gym class. What is the ratio of girls to boys in the gym class?

3:5

100

The table shows the amount earned by Harry for selling ice cream. Find the constant of proportionality (or unit rate).


Cups Sold = x              3         5        7         9

Earnings ($)  = y         12        20      28       36

$4 per cup

200

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

8

200

What is the constant of proporitonality?

3

200

A brownie recipe requires 2/3 cup of sugar for 1/3 batch of brownies. How much sugar is need for 1 batch of brownies

2 cups

200

A drawing contained 5 circles, 8 triangles, and 6 squares. What is the ratio of circles to squares?

5:6

200

To help the environment and make some extra money, Julie takes her empty cans to the Cash Not Trash recycling shop. The shop pays cash based on the total weight of the cans Julie brings in for recycling. There is a proportional relationship between the weight (in pounds) of the cans Julie brings into the shop, x, and the amount (in dollars) the shop pays Julie, y.

Last month, Julie brought 5 pounds of cans into the shop and was paid $2. Find the constant of proportionality (or unit rate).

$0.40 per pound

300

Tony can buy 4 juice bottles for $8 or 3 juice bottles for $6. How much do you think he would pay for 5 juice bottles?

10

300

What is the constant of proportionality?

40 dollars per hour

300

Solve this problem

18

300

The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?

2:11

300

What is the constant of proportionality: y = 7x

7

400

Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?

Rose 

400


Is this proporitonal? If so what is the equation?

y=1/2x

400

A dejuicer was able to squeeze a pint of juice from 1/10 bag of oranges. This amount of juice filled up 1/3 of a jug. At this rate, how many bags will it take

to fill the entire (1) jug?

3/10 of a bag


400



A recipe for ice cream uses 6 cups of sugar and 8 cups of milk. Which choice shows the ratio of sugar to milk? Simplify if possible







3:4


400

125 miles


500

Unit rate is defined as . . .

a fraction where the denominator is 1

500

What is constant rate of proportionality. Write an equation

Y=40x

500

An above-ground swimming pool is leaking. After 1/2 hour the pool has leaked 7/8 of a gallon of water. How many gallons of water per hour is the swimming pool leaking?

7/4

500

The design on Santana’s wall includes 16 pink stripes and 20 green stripes. Find the ratio of pink stripes to green stripes.Simplify if possible

4:5

500

1960