Factor, Expand, Combine Like Terms (BANANAS)
Solving Equations
Solving Inequalities
How Many Solutions?
In Real Life
(as the kids say)
100

Combine like terms: 2x + 5j + (-3j) +3x + 3 - y

5x + 2j + 3 - y

100

Solve: x - 2 = 10

x = 12

100

x + 25 ≤  9

x ≤  -16

100

3(x + 3) = 3x - 9

3x + 9 = 3x - 9; no real solution

100

Equation or Inequality?

Gary has $200 to spend on piano lessons. It costs $25 to sign up and $15 per lesson. How many lessons can Gary take?

25 + 15x ≤ 200

200

Expand: 3(x - 5)

3x - 15

200

Solve: -2x = 14

x = -7

200

4 + 5x > 25

x > 4.2

200

5(x + 2) = 9x - 3 - 4x

5x + 10 = 5x - 3; no real solution

200

Set up an expression: The cost of production for boxes of markers is $500 as well as an additional $0.35 per box for materials.

500 + 0.35x

300

Factor: 12 + 36x

12(1 + 3x) **DOUBLE POINTS**

OR 6(2 + 6x) OR 3(4 + 12x) OR 2(6 + 18x)

300

Solve: 4(x - 2) = 3x + 7

x = 15

300

-5(x + 6) < 50

x > -16

300

Solve and Explain Solution: -4x + 18 = 2(6x + 9)

One Solution; x = 0

300

Write an inequality: Kelly received a $50 gift card to an online music store. She uses the gift card to buy an album for $9.99. She also wants to use the gift card to buy some songs. Each song costs $1.29.

9.99 + 1.29x ≤ 50

400

Factor: 13x - 169

13(x - 13)

400

Solve: 1/3(x - 15) = 95

x = 300

400

0.5(2x + 10) < 4(0.5x - 2)

13 < x OR x > 13

400

Solve and Explain Solution: 2(x + 1) + 3x = 2x + 1

One Solution; x = -1/3

400

The cost of production for boxes of markers is $500 to setup the equipment and an additional $0.35 per box for materials. A box of markers sells for $2.85. How many boxes of markers must be sold for the company’s income to equal the cost of production?

500 + 0.35x = 2.85x

x = 200 markers

500

Expand and Combine (if needed): 0.5(2x + 10) - 4(0.5x - 2)

-x + 13

500

0.6(x + 0.6) + 0.6 = 0.6

x = -0.6

500

-2(-4x + 3) - 8 > 2(2 + x)

x > 3

500

Solve and Explain Solution: 2.2x + 6 - 0.7x = -0.5x + 2(x + 3)

1.5x + 6 = 1.5x = 6; Infinitely Many Solutions!

500

Solve: Gary has $200 to spend on piano lessons. It costs $25 to sign up and $15 per lesson. How many lessons can Gary take?

25 + 15x ≤ 200

x ≤ 11; Gary can only take 11 lessons before running out of money!