400
Ms. McGarr is shopping for an ice cream party. She needs to buy 4 quarts of ice cream. There are two brands of chocolate ice cream for sale. One brand costs $5.25
for a 4‐quart container. The other brand costs $1.38 for a 1‐quart container. Write a number sentence, using < , >, or = that correctly compares how much Ms. Jeffries
will pay for 4 quarts of each brand.
What is $5.25 < $5.52